Filyos kayıplarının üzerinden bir yıl geçti

Zonguldak'ta Filyos Çayı üzerindeki köprünün bir bölümünün çökmesi sonucu hayatını kaybedenler dualarla anıldı. Geçen yıl kaybolan 5 kişiden ise hala haber yok...

Filyos kayıplarının üzerinden bir yıl geçti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde bulunan Filyos Çayı üzerindeki köprünün bir bölümünün çökmesi sonucu hayatını kaybeden 15 kişi için fidan dikildi.

Orman Bölge Müdürlüğü'nce, Filyos Çayı kenarında oluşturulan alanda düzenlenen törende, cenazesi defnedilen 10 kişi ile kendilerine ulaşamayan Tahir Özkara, Aziz ve Sezgin Gülşen, Necati Azaklıoğlu ile Kadın Saraç için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, Zonguldak Belediye Bakanı Muharrem Akdemir, Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman, Belediye Başkanı Mithat Gülşen ile yakınlarını kaybeden aileler fidan dikti.

Fidanların yanına ölen kişilerinin adının yazılı olduğu levha yerleştiren aileler, duygusal anlar yaşadı.
Olayda babası Kemal Gülşen'i (79) kaybeden ve yeğeni Sezgin Gülşen'in de (21) cesedine hala ulaşılamayan Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen de tören sırasında gözyaşlarını tutamadı.
Olayda soruşturmaya izin verilmemesine tepki gösteren bazı aileler ise davet edilmedikleri gerekçesiyle törene katılmadı.

AİLELERİN TEPKİSİ

Köprünün çökmesi sonucu hayatını kaybeden Mehmet ve Meryem Başören çiftinin Yolgeçen köyündeki evinin önünde, fidan dikim töreni öncesi toplanan bazı aileler, bir yıldır yaşadıkları sorunları dile getirdi.
Ceza soruşturmasına izin verilmemesi üzerine bazı aileler adına ilgili kurumlara tazminat davası açan avukat Malik Uçar, yaptığı açıklamada, adli makamların süreci titizlikle takip ettiğini söyledi.
İlgililer hakkında soruşturma izni verilmemesi nedeniyle olayda kusur sahiplerinin belirlenemediğini savunan Uçar, şunları kaydetti:

"Herkes topu birbirine atıyor. Ceza soruşturması tıkandığından aileler tazminat davası açtı. Bu dava görülmeye başlandığında bilirkişi, ilgili Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Çaycuma Belediyesi'nin kusur oranlarını belirleyecek. Ardından da tekrar ceza davası gündeme gelecektir."
Olayda anne ve babasını kaybeden öğretmen Muhammet Tarık Başören, ihmali bulunanların hakim önüne çıkarak cezasını çekmesini istediklerini ifade ederek, "Köprü 1 yıl önce çöktü. Bugün düzenlenen törene bizzat bizi davet etmediler. Onun için katılmayacağız. İlgililer isterse bizim mevlitimize gelebilir" dedi.

Faciada ağabeyi ölen, annesi halen kayıp olan Sezer Saraç, çaydaki arama çalışmalarının 3-4 ay önce bittiğini vurgulayarak, "Annemin kemiklerine bile teslim edilmesine razıyız. Tek isteğimiz başında dua edebileceğimiz mezarı olsun. Bize verilen sözlerden hiçbiri tutulmadı" diye konuştu.

OLAY

Çaycuma'da, 6 Nisan 2012'de Filyos Çayı'nın üzerindeki köprünün bir bölümünün çökmesi sonucu içinde 10 kişi olan minibüs ile 5 yaya suya düşerek, akıntıya kapılmış, suya düşen özel otomobildeki Seyfi Baysal ile Suat Özcan, kendi çabalarıyla kurtulmuştu.

Minibüsün bulunabilmesi için çöken blokların kaldırılması çalışmaları sürerken ilk olarak 8 Nisan'da Meryem Başören'in cesedine ulaşılmış, yolcu minibüsü blokların altından çıkmamıştı.

Faciadan 6 gün sonra köprünün yaklaşık 200 metre uzağında bulunan araçta 3 yolcunun cesedine rastlanmıştı. Çalışmalarda 10 kişinin cesedine ulaşılırken, kaybolan 5 kişi ise tüm aramalara rağmen bulunamamıştı.

Olayla ilgili DSİ 232. Şube Müdürlüğü ve Karayolu 15. Bölge Müdürlüğü yetkililerinin yanı sıra Çaycuma Belediye Başkanı ve Fen İşleri Müdür Vekili hakkında soruşturma izni verilmemişti.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2013, 18:10
banner53
YORUM EKLE

banner39