Füze ihalesi süreci devam ediyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, "(Füze savunma sistemleri görüşmeleri) Değerlendirme süreci devam ediyor, henüz tamamlanmadı" dedi

Füze ihalesi süreci devam ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, füze savunma sistemleri görüşmelerine ilişkin değerlendirme sürecinin devam ettiğini ve henüz tamamlanmadığını belirterek, "Eğer teknoloji transferine imkan vermiyorsa bir ülke, o zaman diyorsunuz ki kusura bakmayın sizden alamayız. Artık Türkiye, teknoloji transferine, ortak üretime imkan veren politikalar yürütüyor. Eskisi gibi parayı ver, al değil" dedi.

Bakan Ergün, Samanyolu Haber'de katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Füze yapımına ilişkin Türkiye'nin önemli yetkinlikler kazandığını belirten Ergün, daha önce gözlem uydusu bile yapabilme imkanının olmadığını ancak son yıllarda yapılan çalışmalarla Türkiye'nin bunu kendisi yapabilen bir ülke haline geldiğini kaydetti.

Ergün, şu anda füze fırlatma üzerinde çalıştıklarını söyleyerek, "Şu anda bir füze kiralanıp onun fırlatması başka ülkelerden yapılıyor. Çünkü, birkaç uydu birden o füzeyle fırlatılıyor. Tek bir uydu gitmediği için anlaşma yaptığınız yerden birkaç uyduyu birden fırlatacak füze kiralıyorsunuz. Mesela, onu da Çin'den kiraladık. Biz Göktürk 2 uydusunu Çin'den fırlattık, Çin’den füze kiraladık ve fırlattık. Neden? Ekonomik olan oydu, çalışmalarımızı ona göre yapmıştık ama bunlar bize uydu yapma yetkinliği kazandırdı" diye konuştu.

Şimdilerde haberleşme ve takım uydularına başladıkları bilgisini veren Ergün, bununla ilgili kavramsal tasarım çalışmalarının başladığını ve gerekli kararların alındığını dile getirdi.

Ergün, bu çerçevede füze savunma sistemleri üzerinde çalışmaların yürütüldüğünü anlatarak, "Yani uydu fırlatma sistemleri, balistik füze sistemleri, bütün bunların hepsi bu yetkinliklerle birlikte yürüyor" dedi.

 Türkiye'nin şu anda gelecek 10 yıl içerisinde hem haberleşme uydularını yapmayı, hem bunları fırlatmayı, hem de kendi füze savunma sistemleri konusunda kendine özgü teknolojileri geliştirmeyi başarabilecek nitelikte olduğunu söyledi.

Mevcut savunma ihtiyaçlarının o günlere varana kadar birtakım kaynaklardan karşılanması gerektiğini vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:

"Yani yapılan ihalelerle şartlar var. Yeni teknolojilerin transfer edilmesine de o ihaleler imkan verecek şekilde hazırlanıyor. Eğer teknoloji transferine imkan vermiyorsa bir ülke, o zaman diyorsunuz ki kusura bakmayın sizden alamayız. Artık Türkiye, teknoloji transferine, ortak üretime imkan veren politikalar yürütüyor. Eskisi gibi parayı ver, al değil. Ben bu ihtiyacımı karşılayacağım ama bunun için teknoloji transferi ve birlikte üretim şartı getiriyorum. Bu üretim şartlarını karşılayan taahhütler daha önemli hale geliyor bizim açımızdan."

 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2013, 15:41
banner53
YORUM EKLE

banner39