banner15

Gülen'in pasaportunu iade talebi reddedildi

Yeşil pasaportu iptal edilen Fethullah Gülen, mahkeme kanalıyla pasaportunun iadesini istedi ama, talebi kabul edilmedi

Gülen'in pasaportunu iade talebi reddedildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Fethullah Gülen, 1990 yılında usulsüz yöntemlerle aldığı iddia edilerek iptal edilen yeşil pasaportunun iadesi için yargıya başvurdu. Ancak mahkeme, pasaportun iadesi talabini kabul etmedi. Mahkeme, Erzurum Valiliği’nin iptal kararını haklı buldu.
 
Erzurum Valiliği, Gülen'in 1990 yılından beri kullandığı hususi damgalı yeşil pasaportun usulsüz yöntemlerle alındığını tespit edince iptal etmişti. Akşam'ın haberine göre, Fethullah Gülen’in Ankara’da bulunan avukatları pasaportun iadesi için yargıya başvurdu. Ancak mahkeme iptal kararını haklı bularak talebi reddetti.
 
Fethullah Gülen'in yeşil  pasaport almasının yasal dayanağı olan 07 Kasım 1990 tarih ve 39548 sayılı yazının içeriğinin özlük dosyasının içeriğine uymadığı ve gerçeği yansıtmadığı Diyanet İşleri Başkanlığı’nca tespit edilmişti. Müfettişlerce yapılan inceleme neticesinde 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun Ek-4'üncü maddesine göre yeşil pasaport alması şeklindeki idari işlemin baştan itibaren yok hükmünde olduğu, bu nedenle Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığınca ilgilinin zaten yok hükmünde olan pasaportunun iptali ile ilgili gerekli işlemlerin yapılması gerektiği kanaatine varılmış, Erzurum Valiliği tarafından iptal edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 10:21
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48