banner39

'Gülsuyu olayları' davasında sanık savunmaları alınıyor

Maltepe Gülsuyu'nda, 2013 yılı Eylül ayında Hasan Ferit Gedik'in hayatını kaybettiği ve çok sayıda kişinin de yaralandığı olaylara ilişkin davanın görülmesine devam ediliyor.

Türkiye 16.03.2015, 15:28 16.03.2015, 15:28
'Gülsuyu olayları' davasında sanık savunmaları alınıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Maltepe Gülsuyu'nda gösteri yapan gruba yönelik silahlı saldırıda Hasan Ferit Gedik'in ölümü ve 3 kişinin yaralanmasına ilişkin 22'si tutuklu 35 sanığın yargılanmasına devam edildi. 

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, 22 tutuklu, 2 tutuksuz sanık katıldı. 

Duruşmada, Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray ve babası İbrahim Gedik ile taraf avukatları da hazır bulundu. Berkin Elvan'ın annesi Gülsüm Elvan ve CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da duruşmaya izleyici olarak katıldı. 

Güvenlik gerekçesiyle duruşma salonuna müştekilerin birinci dereceden yakınları, avukatlar ve basın mensupları alındı. Salonun bulunduğu kat, güvenlik nedeniyle giriş ve çıkışlara kapatılırken çok sayıda jandarma da salon içinde önlem aldı.   

Müşteki avukatlarından Günay Dağ, sanıkların aralarında hiyerarşik bir bağ bulunduğunu, duruşma salonunda bile suç işlemeye devam eden bir çetenin olduğunu savunarak, ''Sanıkların savunmaları alınırken özgür iradeleriyle savunma yapabilmelerine olanak sağlanmalıdır. Sanıklardan Zafer Turhan, çetenin bütün üyeleri üzerinde etkili olduğuna dair beyanlarda bulundu. Sanıkların tek tek mahkeme salonuna alınıp beyanda bulunmalarını talep ediyoruz" dedi.

Mahkeme heyeti de sanıkların savunma haklarının kısıtlanacağı gerekçesiyle talebi reddetti. 

Duruşmada savunmasını yapan tutuklu sanıklardan Mesut Turhan, 30 yıldır Gülsuyu'nda yaşadığını, örgüt kurup yönettiği iddialarının gerçek olmadığını savundu. 

Kimseye bir talimatı olmadığını öne süren Turhan, ''Olaylar olduğunda Antalya'daydım. Telefon tespit tutanaklarında da bu bellidir. Göksel Kesici'nin olayında da gün boyu karakolda olmama rağmen azmettirici olduğum söyleniyor. 30 suçtan yargılanıyorum ancak 2 telefon konuşmam var. Hasan Ferit Gedik, Gülsuyu'na neden, ne amaçla gelmişti? Facebook'ta 'çetelerle savaşmaya gidiyoruz' diye yazıp gelmiş. Olayı azmettirmem tamamen hayal ürünüdür, asılsızdır. Kardeşlerim, akrabalarım elemanım gibi görünüyor'' dedi.

Sanık Turhan, 11 aydır mağdur olduklarını, 'torbacı" olduklarına dair pankartlar asıldığını anlatarak şunları söyledi:

''15 yaşından beri Gülsuyu'nu sokak sokak bilirim. Bize uyuşturucu operasyonu yapıldı, uyuşturucu çıkmadı. Balkon çetesi dediler. Her şey ortada. Bunaldık. Somut bir delil yok. Ne yaptığımızı söylesinler. Geçimimi nasıl sağladığım ortada. Çete yok, hepimiz komşuyuz. Ben ağabeyime nasıl emir veririm? Ben bunları sigara almaya gönderemiyorum. Gülsuyu'na Hasan Ferit'in ne amaçla neden geldiğini de bilmiyorum.''

Sanık Turhan'ın savunması sırasında Hasan Ferit Gedik'in annesi Nuray Meray, ''Gençler zehirlenmesin diye gitti oğlum Gülsuyu'na. Kirli olan eller sizsiniz. Hepinizin elinde oğlumun kanı var'' dedi.

Hasan Ferit Gedik'in babası İbrahim Gedik de ''Kanlı gömleği nerede oğlumun? Delil olmasın diye çaldınız'' ifadelerini kullandı. 

OLAYIN GEÇMİŞİ 

Maltepe'de Gülsuyu Mahallesi'nde 30 Eylül 2013'de gösteri yapan gruba ateş açılması sonucu Hasan Ferit Gedik vurularak hayatını kaybetmiş, 3 kişi de yaralanmıştı. 

Olayla ilgili hazırlanan iddianamede, 22's'i tutuklu 35 şüphelinin, 11 ile 269 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?