banner15

Gündüz Türk, akşam Suriyeli öğrenciler eğitim görüyor

Sultangazi Sabri Ülker İmam Hatip Lisesi'nde gündüz Türk, akşam Suriyeli öğrenciler eğitim görüyor...

Gündüz Türk, akşam Suriyeli öğrenciler eğitim görüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de iç savaşın başladığı 2011'den bu yana Türkiye'ye 3 milyonun üzerinde sığınmacı geldi. Büyük bir kısmı çocuk ve gençlerden oluşan sığınmacıların eğitimi için çeşitli kurum ve kuruluşlar seferber oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı, hem kendi imkanları ile hem de AB'den gelen fonların yardımıyla, sığınmacı çocuklarının eğitimi için önemli bir merhale katetti. 

Türkiye'de resmi olarak eğitimini sürdüren 161 bin yabancı öğrencinin yüzde 99’u Suriyeli. Resmi öğrencilerin yanında Suriyeliler için açılan Geçici Eğitim Merkezi isimli kurumlarda da 329 bin Suriyeli eğitim görüyor. Türkiye genelinde 23 ile yayılmış 425 Geçici Eğitim Merkezi bulunuyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Suriye'de lise eğitiminin zorunlu olmaması sebebiyle ortaokuldan sonra Türkiye'deki öğrencilerin de okumayı sürdürmek yerine aile geçimine katkı için iş hayatına atılmayı tercih ettiklerini belirtti. Altunel, daha çok Suriyeli gencin okuyabilmesi için çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Suriyeli gençlerin eğitimi için imkan sağlanan mekanlardan biri de İstanbul Sultangazi'deki Sabri Ülker İmam Hatip Lisesi. Hayırsever iş adamı Rahmetli  Sabri Ülker tarafından bağışlanan arsaya oğlu Murat Ülker'in katkılarıya  yapılan okulda, gündüz Türk öğrenciler ders görürken, akşam saatlerinde ise bölgede yaşayan Suriyeli sğınmacıların çocukları eğitim alıyor.

Eğitim çalışmalarına hayırsever iş adamlarının katkılarının her gün yeni bir örneğini görmek ülkemizin geleceği açısından ümit verici bir gelişme

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2016, 15:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48