Gürbulak Sınır Kapısı'nda yoğunluk

Doğubayazıt ilçesinde bulunan sınır kapısında yaklaşık 10 kilometrelik tır kuyruğu oluştu

Gürbulak Sınır Kapısı'nda yoğunluk

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Gürbulak Sınır Kapısı'nda 10 kilometre uzunluğunda tır kuyruğu oluştu.

Avrupa ve Türkiye'den yüklenen malları İran, Türkmenistan ve Afganistan'a götürmek üzere sınır kapısına gelen tır sürücüleri, 3 gündür sınır kapısında kuyrukta bekliyor.

Bölgede incelemede bulunan Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan da sınıra gelerek, buradaki sürücülerle bir süre görüştü.

Sorunun İran tarafındaki otomasyonlardan kaynaklandığını ifade eden Tekinarslan, "Biz buraya bir tır parkı yaptık, inşallah en kısa sürede bu park faaliyete girecek. Parkın içerisinde market, motel, hamam, restoran ve kahvehane bulunacak. Sosyal tesisin bitirilmesi için olağan gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

Vali Tekinarslan, şunları kaydetti: Oluşan bu kuyruğun sebebini arkadaşlarımız soruşturuyor. Bununla ilgili talimat verdim. En hızlı, en kısa sürede bu kuyruğu eriteceğiz. Ayrıca sollamaları da engelleyeceğiz. Kaymakam arkadaşımız da şimdi konuyla ilgileniyor. İran tarafında giriş otomasyonlarında sorunlar varmış. Bu sorunun bir an önce giderilmesi için gerekli görüşmeleri yapacağız. Bu yıl ilk kez bu kadar kuyruk oluştu. Bu tır parkımızın açılışıyla inşallah tır sürücülerimiz istirahatınıza bakarken, sırası gelen arkadaşımız anons edilerek, yoluna sorunsuz bir şekilde devam edecektir. Her türlü imkanı bu parkta sizlerin rahatlığı için sağlayacağız.

Yaklaşık 10 kilometrelik tır kuyruğu oluşmasına tepki gösteren şoförlerden Temel Yıldırım, gazetecilere yaptığı açıklamada, artık sorunun çözülmesi gerektiğini beliterek, "Tam üç gündür kuyrukta bekliyorum. Artık bu çilenin bir an önce bitmesini istiyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39