Hasankeyf'te kamulaştırma eylemi

Ev ve iş yerlerine verilen kamulaştırma bedelini az bulan vatandaşlar Hasankeyf Köprüsü'nde oturma eylemi yaptı

Hasankeyf'te kamulaştırma eylemi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Batman'da Hasankeyf ilçesinde ev ve iş yerlerine verilen kamulaştırma bedelini az bulan vatandaşlar Hasankeyf Köprüsü'nde oturma eylemi yaptı.

Ev ve iş yerlerine verilen kamulaştırma bedelinin az olduğu gerekçesiyle çocuklarını okula göndermeyen ve kepenk kapatan vatandaşlar ilçe girişinde toplandı. "Hasankeyf'i yedirmeyiz", "DSİ bırak bu işleri", "Bayram harçlığı istemiyoruz" yazılı pankartlarla Hasankeyf Köprüsü'ne kadar yürüyen vatandaşlar burada oturma eylemi yaparak köprüyü trafiğe kapattı.

Köprüden sadece ambulansların geçişine izin veren Hasankeyflileri ikna etme çabaları sonuç vermeyince Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen ve Kaymakam Temel Ayça, vatandaşlarla görüştü.

Kaymakam Ayça ve Kusen'den DSİ yetkilileriyle görüşme sözü alan vatandaşlar, köprüyü trafiğe açarak araçların geçişine izin verdi. 

Vatandaşlardan Şevket Altuğ, ev ve işyerlerine verilen kamulaştırma bedellerinin az olduğunu savunarak, yeni Hasankeyf'te kendileri için yapılan konut ve işyerlerinin fiyatlarının çok yüksek olduğunu ileri sürdü.

Kepenk açmayan esnaf ise kamulaştırma bedellerinin makul bir şekilde düzeltilmemesi durumunda eylemlerine devam edeceklerini bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasankeyfgkhn
hasankeyfgkhn - 7 yıl Önce

HASANKEYF HALKI KÜSTÜRÜLMÜŞTÜR. DÜNYA MİRASI HASANKEYF TE YASAYAN HALKI ZORLA BAŞKA YERE TASIYORLAR VE OTURDUKLARI ESKİ EVİ 20000 TL YE BİÇİYORLAR MAĞDUR HALK İÇİN YAPILAN 120 MKARELİK 3+1 EVİ 193000 TLYE KDVSİZ VEİYORAR BU NASIL ADALETTİR VİCDANSIZLARRR..üzerimize dozerlerle gelseler biz evlerimizi terketmeyeceğiz.zorla bizi sahip olduğumuz evlerden kaldırmak isteyenlere zorla dğil ölümle dirnrz

Ahmet
Ahmet - 7 yıl Önce

Yıllarca Hasankyfliler mağdur edildi yetmiyormuş gibi Tokinin kartondan yaptığı evlere hemde damlayan evlere 180.000 TL ye hesaplanıyor içinde kurulu düzeni olan hasankeyf evlerine 4 TL 90 Krş a sayılıcak kamulaştırm bedeline

banner39