banner39

HDP ortak bildiriye imza atmadı

Almanya'nın Ermeni tasarısını kabul etmesi üzerine TBMM'de hazırlanan bildiriye HDP imza vermedi

Türkiye 02.06.2016, 15:55 03.06.2016, 08:18
HDP ortak bildiriye imza atmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Meclis'te grubu bulunan AK Parti, CHP ve MHP, Alman Federal Meclisinin, Ermenilerin 1915 olaylarıyla ilgili iddialarını "soykırım" olarak tanımlayan karar tasarısını kabul etmesine ilişkin ortak açıklama yapma kararı aldı.

TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Başkanlık Divanı olarak Alman Federal Meclisinin 1915 olaylarını "Ermeni soykırımı" olarak niteleyen tasarının kabul edilmesini kınadıklarını söyledi. 

Hamzaçebi, Alman Federal Meclisinin kararıyla ilgili bir deklarasyon yayınlanması konusunda grup başkanvekilleriyle görüşmeler yaptığını kaydetti. Hamzaçebi, daha sonra grup başkanvekillerine söz verdi. 

"NEREYE KADAR SUSACAĞIZ?"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Almanya Federal Meclisinin sözde "Ermeni soykırımı" iddialarını kabul eden iradesini kendilerine iade ettiklerini belirtti. "Tarihleri soykırımla dolu olanlar bizim milletimizin tarihini karalayamaz." diyen Vural, bu konuda Almanya'nın aynaya bakması gerektiğini ifade etti.  

Vural, "Parlamentoda aldıkları bu karar, açıkçası kendi kara yüzlerini ortaya koymuştur. Bunu parlamento olarak aynen kendilerine iade ederek, Türk milletinin vicdanını ifade eden bir iradeyi bütün siyasi partilerle birlikte imzalamaya davet ediyorum. Nereye kadar susacağız? Nereye kadar sineceğiz?" diye sordu. 

Yaptırım dahil gerekli adımların atılmasını isteyen Vural, "Geri kabul anlaşması dahil bunun da ivedilikle askıya alınması konusunda parlamentoda adım atılması gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu. Vural, ortak bildiriye destek vereceklerini açıkladı. 

 "ŞİDDETLE KINIYORUZ"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de Alman Federal Meclisinin karar tasarısını kabul etmesinden büyük bir üzüntü duyduklarını ve bunu şiddetle kınadıklarını söyledi. Özel, Alman Federal Meclisinin hukuki bir konuda ön yargılara dayanan siyasi bir hüküm ve karar verdiğini dile getirdi. 

Kararın, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin daha da çetrefilli hale gelmesine ön ayak olmaktan başka hiçbir işe yaramayacağını vurgulayan Özel, Ermenistan'ın diğer parlamentolar nezdinde yaptığı lobi çalışmalarının sorunu daha da derinleştirdiğini kaydetti. Hükümetin sorumluluğunu görmezden gelmenin de mümkün olmadığını savunan Özel, "Dış politikadaki zafiyet her geçen gün Türkiye'yi yalnızlaştırmaktadır." ifadesini kullandı. 

Özel, CHP'nin ortak bir kararı önemsediğini ve ortak deklarasyonun altına imzalarını atacaklarını kaydetti. 

"SİYASİ BİR KARARDIR"

AK Parti Grup Başkanvekil Bostancı, Almanya Federal Meclisinin aldığı kararı yok hükmünde kabul ettiklerini bildirdi.

Bostancı, "Bu karar muhakkak, Türkiye ile Almanya ilişkilerini kapsamlı bir şekilde etkileyecek ve zedeleyecektir. Bunun hesabını iyi yapmış olmaları gerekir. Parlamentodaki sayın milletvekillerinin tarihi belgelerin ne olduğu gibi bir çalışma gerçekleştirerek bu kararı aldıkları kanaatinde değilim. Onların kararının asıl dinamikleri güncel siyasal ilişkiler ve selam vermek istedikleri çevrelerdir. Almanya Federal Meclisi'nin almış olduğu bu karar bütünüyle siyasi bir karardır" diye konuştu.

1915'te yaşanan olayların acı olduğunu dile getiren Bostancı, "Yaşanan acı olayların asıl sebebi savaştır. Savaşın yaşandığı bir yerde adalet ve hakkaniyet aramaya kalktığınızda hayli zorlanırsınız." değerlendirmesinde bulundu. 

Naci Bostancı, soykırımın esasen hukuki bir konu olduğunu ve sadece Nazi Almanyası'nın işlediği soykırıma ilişkin mahkeme kararı bulunduğunu vurguladı.  

HDP DESTEK VERMEDİ

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise "tarihle doğru temelde yüzleşmeyi" sürekli söylediklerini belirterek, "Biz Halkların Demokratik Partisi olarak bu ülkenin kadim tarihindeki süreçlerle ilgili bir tarihi yüzleşme ve hakikatleri ortaya çıkarma yüzleşmesi olmadan ortaya konulacak siyasi tavrın bu tarz sorunların çözümüne katkı sağlamayacağını düşünüyoruz." dedi.

Baluken, Alman Federal Meclisinin kendi iradesiyle ortaya koyduğu karar süreciyle ilgili açıklama yapması gerekenin Dışişleri Bakanlığı ve Hükümet olduğunu savunarak, deklarasyon metnine katılmadıklarını ifade etti.

Gündemdışı söz alan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Almanya'nın bu kararına karşı Meclisin ortak tepki dile getirememesinin, dik duruşunu gösterememesinin "büyük bir acı" olduğunu söyledi.

Yerinden söz alan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Hiçbir dış dayatma aziz milletimizin boynunu büktüremez. Birileri istiyor diye bu insanlık suçunu kabul edemeyiz." dedi.

HDP Grup Başkanvekili Baluken ise "Kimse yabancı devletlerin dayatmalarına boyun büken pozisyonda değil. HDP emperyalist dayatmalara karşı bu ülkenin bağımısızlığını en çok savunan partidir." diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?