Hollanda Rotterdam İslam Üniversitesi'nin akreditasyonu uzatıldı

Rotterdam İslam Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, Flaman Akreditasyon Kurumu’nun (NVAO) üniversitenin akreditasyonunu 6 yıl daha uzattığı belirtildi

Hollanda Rotterdam İslam Üniversitesi'nin akreditasyonu uzatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hollanda'da 1997 yılından bu yana hizmet veren Rotterdam İslam Üniversitesi'nin (İUR) akreditasyonu 6 sene daha uzatıldı.

IUR tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, Hollanda-Flaman Akreditasyon Kurumu'nu (NVAO) yaptığı incelemeler sonunda üniversitenin akreditasyonun 6 sene daha uzatılmasına karar verdiği kaydedildi.

NVAO tarafından kurulan bağımsız uzman komisyonun akreditasyon konusunda üniversiteye tam not verdiğine işaret edilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Akreditasyon raporları, basında çıkan dedikoduların aksine (üniversitenin) eğitim kalitesinde büyük atılımların yapıldığını ve çok sesli toplumlar için başarılı bir örnek teşkil ettiğini ifade ediyor. 15'ten fazla etnik kökeni bünyesinde barındıran, talebe ve eğitim kadrosu ile zengin bir akademik ortamda tam donanımlı eğitim yapıldığını kayıt eden uzmanlar, IUR’nin eğitime ve topluma kattığı değerden bir hayli memnunlar. Özellikle de son zamanlarda olağanüstü bir baskıya duçar kalan IUR, akreditasyonunun çekileceği dedikoduları ile özellikle de Müslüman gençler üzerinde olumsuz etkiler yapıldığını gözlemlenmektedir."

Ülkedeki eğitim kurumlarının akreditasyonlarını 6 senede bir inceleyen NVAO'nun siyasi bir kurum olmadığı, yasalara göre sadece eğitim kalitesini denetlediği belirtildi.

Hollanda’da son dönemlerde IUR’ye yönelik ortaya atılan ve Türkiye'deki bazı medya organlarınca da kullanılan iddialara da değinilen açıklamada, rektör Prof. Ahmet Akgündüz'ün bu tür gündemleri suni bulduğu ifade edildi.

Yazılı açıklamada, "Hayatı boyunca kanunlar çerçevesinde müspet hareketi anlatmış olan İslam Hukuku Profesörü Akgündüz, ifade hürriyetinin hukuk devletlerinin temelini oluşturduğunun altını çizdi. Hollanda’nın bir hukuk devleti olduğunu ve bir takım medya tarafından servis edilen dedikoduların Hollanda kontekstine taşınmasının doğru olmadığını belirtti" ifadelerine yer verildi.

Hollanda'da İktidarın büyük ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) ile Sosyalist Parti (SP), bu ay başında mecliste Rotterdam İslam Üniversitesi (IUR)'nin denkliğinin kaldırılmasını önermişti.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2015, 12:32
banner53
YORUM EKLE

banner39