banner39

İçişleri Bakanı 'sürecin çerçevesi'ni açıkladı

İçişleri Bakanı Güler, çözüm sürecinin genel çerçevesini, "milli birlik ve kardeşlik kapsamında herkesi kucaklayacak, ülke geleceğinin daha huzurlu, barış içinde sürdürülebileceği bir ortamı yaratmak." diye tanımladı

Türkiye 21.11.2013, 18:23 10.07.2018, 16:14
İçişleri Bakanı 'sürecin çerçevesi'ni açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İçişleri Bakanı Muammer Güler, ''Çözüm sürecinin genel çerçevesini koyduk, milli birlik ve kardeşlik kapsamında herkesi kucaklayacak, ülke geleceğinin daha huzurlu, barış içinde sürdürülebileceği bir ortamı yaratmak. Yoksa bu birilerinin şartlı beklentilerini karşılamaya yönelik değildir'' dedi.

Bakan Güler, Ankara'da bir otelde düzenlenen, ''e-Devlet Kapısı ve Yerel Yönetimler Toplantısı'' öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı.
Bakan Güler, ''İstanbul'da DHKP-C'ye yönelik operasyonun'' sorulması üzerine, operasyonun henüz başında olduklarını, detayların ilerleyen saatlerde açıklanacağını söyledi.

''Serbest bırakılan kamu görevlileri arasında vatani görevleri yarım kalan askerlerle'' ilgili soruyu da cevaplayan Güler, ''Askeri mevzuata göre takdir edilecektir. Askerlik görevleri kesintiye uğrayanlar elbette bu görevlerini tamamlayacaktır. Bu konu askeri makamların işidir'' diye konuştu.

Güler, ''kamu görevlisi polis ve kaymakam adayının göreve ne zaman başlayacağının'' sorulması üzerine de ''Kaymakam ve polisle ilgili arkadaşlarla görüştüm. O dönemdeki yaşadıkları sıkıntıyı atlatmalarını bekliyoruz. Elbette kolay değildi'' dedi.

PKK tarafından kaçırılan kamu görevlilerinin serbest bırakılmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Güler, şunları kaydetti:
''Teslim edilmeleri ve bu konuda harcanan çabalar ne kadar insaniyse, kaçırılmaları da o kadar hak ihlali, terör eylemidir. Bundan sonra bu çözüme katkıda bulunanların, parti olsun, sivil toplum kuruluşları olsun terör eylemine, silahlı mücadeleye karşı olan tavırlarını sürdürmelidirler. Silahların bırakılması konusundaki çabalarını sürdürmelidirler. Bakanlık olarak biz bu süreçte titizlikle gayret gösterdik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.''

Bakan Güler, ''kamu görevlilerinin teslim edilmesiyle ilgili pazarlık eleştirilerinin gündeme geldiği ve bundan sonraki süreçte bunun karşılığında adımlar atılması yönünde beklentiler ortaya çıktığının'' belirtilmesi üzerine de şöyle konuştu:

''Çözüm sürecinde genel çerçeveyi koyduk, milli birlik ve kardeşlik kapsamında herkesi kucaklayacak, ülke geleceğinin daha huzurlu, barış içinde sürdürülebileceği bir ortamı yaratmak. Yoksa bu birilerinin şartlı beklentilerini karşılamaya yönelik değildir. Herkesi ilgilendiren, herkesi kucaklayan bir süreç olacaktır. Herkesin eylemleriyle, sözleriyle katkıda bulunmaları gerekir.''

Güler, gazetecilere ''e-devlet uygulamalarıyla ilgili soru sormadıklarını'' da söyleyerek, bu uygulamaların vatandaşın işini kolaylaştırması bakımından büyük önem taşıdığını, bu doğrultuda önemli çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?