banner39

İmralı ziyareti öncesi hükümetten sert ifadeler

Çözüm Süreci Koordinatörü Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Kamu Düzeni konusunda HDP/PKK kanadının üzerine düşeni yerine getirmediğini belirterek, "Bırakın bu kandırmacayı. Burada eğer 'eylemsizlik kararı aldım' diyorsan adam gibi bunu uygulayacaksın, adam gibi sözünde duracaksın. 'Sizden rica ediyoruz, bunlara son verin' demiyoruz. Ricada bulunmuyoruz. Söz verdiyseniz sözünüzde durun" dedi

Türkiye 29.11.2014, 13:01 29.11.2014, 13:11
İmralı ziyareti öncesi hükümetten sert ifadeler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kobani eylemleriyle tıkanan Çözüm Süreci'nde yarın ilk kez gerçekleşecek İmralı ziyareti öncesi hükümetten sert açıklamalar geldi.

Beşir Atalay'dan sonra Çözüm Süreci'nin koordinatörlüğüne atanan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, HDP/PKK tarafının üzerine düşeni yapmadığını söyledi. Akdoğan, eylemsizlik konusunda verilen sözlerin tutulmadığını belirterek sert ifadeler kullandı.

Kamu düzeni ve güvenliği konusunda açıklamada, "Bu olmadan hiçbir şey olmaz" diyerek şuları söyledi: 

Bu bölge insanının talebidir. Bölge insanının ihtiyacıdır. Sen hem 'eylemsizlik var' diyeceksin, 'karakol basmıyormuş' neymiş, onun dışında her şeyi yapacaksın. Yol keseceksin, adam kaçıracaksın, makine yakacaksın, yatırımı engelleyeceksin, insanları kaçıracaksın, haraç alacaksın, sonra neymiş efendim, 'eylemsizlik' varmış. Bırakın bu kandırmacayı. Temel zemin kamu düzenidir. Burada eğer 'eylemsizlik kararı aldım' diyorsan adam gibi bunu uygulayacaksın, adam gibi sözünde duracaksın, bu ricada bulunmuyoruz. 'Sizden rica ediyoruz, bunlara son verin' demiyoruz. Söz verdiysen, sözünü tutacaksın, tutmuyorsan biz gereğini yaparız, bunu yapma gücüne ve imkanına da sahibiz.

İMRALI ZİYARETİ YARIN

HDP İmralı heyetinin Kobani eylemleri sonrası kesintiye uğrayan İmralı ziyaretleri yarın yeniden başlıyor. HDP’li Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder bu Pazar günü Öcalan ile görüşecek. Heyette, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı eski DEP milletvekili Hatip Dicle ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nden (DÖKH) Ceylan Bağrıyanık'ın da olması bekleniyor.

Türkiye’de 6-8 Ekim’de yaşanan ve 40’dan fazla kişinin hayatını kaybettiği olaylardan sonra İmralı ile görüşmeler durmuştu.  Olaylarla birlikte çözüm süreci kesintiye uğrarken, HDP heyetinin, İmralı’ya gitmesi de askıya alınmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?