IŞİD piramitleri de yıkacakmış

IŞİD'in Mısır'daki tarihi eserleri dini değil kültürel eser olduğu için yıkacağını söylediği iddia edildi

Türkiye 11.07.2015, 09:23 11.07.2015, 09:36
IŞİD piramitleri de yıkacakmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da IŞİD'in üstlendiği saldırıların ardından örgütün lideri Ebu Bekir el Bağdadi Sfenks, piramit gibi kültürel mirasları yıkmanın "dini görev" olduğunu söylediği iddia edildi.

The Telegraph'ın haberine göre ise İngiliz Müslüman aktivist Anjem Choudry, "Mısır'da IŞİD yönetimi etkin olduktan sonra ne piramitler, ne sfenks ne de daha fazla put olacak" dedi. Öte yandan IŞİD sempatizanı Kuveytli vaiz İbrahim el Kandari geçen yıl verdiği bir röportajda bu yapıların dini değil kültürel olduğunu bu gerekçeyle yıkılabileceğini söylemişti. Yıkım çağrısı yapan Kandari, "Daha önce bu yapıların Müslümanlar tarafından yıkılmamış olması, yıkılmaması gerektiği anlamına gelmez" demişti.

Piramitler ve Sfenks Mısır'ın turizm sektörü açısından büyük önem arz ederken aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor.

İslam büyüklerinin türbelerini de yıkan IŞİD son olarak Suriye'deki antik kent Palmira'ya zarar vermişti. Örgüt buradaki bazı İslam alimlerinni türbelerini de yıkmıştı. IŞİD'in işgal ettiği bölgelerdeki pek çok tarihi esere zarar verdiği bilinirken, Mısırlı yetkililerin ülkedeki tarihi eserler için güvenliği artırdığı belirtiliyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?