banner39

IŞİD Türk Konsolosluğuna girdi

Musul'u ele geçiren IŞİD Türk Konsolosluğu'na girdi. Örgüt elemanlarının konsolosluk görevlilerini rehin aldığı öğrenildi

Türkiye 11.06.2014, 14:39 11.06.2014, 17:53
IŞİD Türk Konsolosluğuna girdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Irak Şam İslam Devleti isimli örgüt (IŞİD) Musul'daki Türk Konsolosluğu'na baskın yaparak, konsoloslukta görevli çalışanları rehin aldı. Konsolosluktaki Türk bayrağı indirildi, rehin alınan konsolosluk çalışanlarının en az 45 olduğu belirtiliyor.

IŞİD militanları, Başkonsolos Öztürk Yılmaz ve konsoloslukta görevli tüm diplomatları rehin aldı. IŞİD'in, 40 Özel Harekat Polisi'nin koruduğu konsolosluk binasına 900'den fazla militan ile baskın yaptığı öğrenildi.

IŞİD'in Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile birlikte çok sayıda Türk diplomatı rehin alıp kaçırdığı öğrenildi. IŞİD'ın Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile birlikte çok sayıda Türk diplomatı rehin aldıktan sonra kentte geçici olarak kurulan merkezine gittiği bildiriliyor.

Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın konvoyu Eylül 2013 ve Mayıs 2014 bombalı saldırılara uğramıştı.

Türk Dışişleri Bakanlığı iddialarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada; "İddialar inceleniyor" denildi.

BAŞKONSOLOS, ERDOĞAN'IN DANIŞMANLIĞINI YAPMIŞTI

Dışişleri Bakanlığı'nda kariyer diplomat olan Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, Musul'a atanmadan önce Ankara'da görev yaptığı sırada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da danışman kadrosunda yer almıştı.

Yılmaz, Dışişleri'nde Ortadoğu uzmanı diplomatlardan biri olarak tanınıyor. Ankara'ya gelmeden önce Türkiye'nin Avrupa Birliği temsilciğinde de görev yapmıştı. Öztürk Yılmaz, geçen yıl Dışişleri'nin merkez görevinden, Musul Başkonsolosluğu görevine atanmıştı.

IŞİD KONSOLOSLUĞA NASIL GİRDİ?

Konsolosluk personelinin kapıları açmaması üzerine IŞİD bombalı saldırı tehdidinde bulundu. Konsolosluk görevlileri bunun üzerine kapıyı açmak zorunda kaldı. IŞİD üyeleri Iraklı personele dokunmazken, 2'si çocuk 3'ü kadın 42 Türk'ü alıkoydu ve Musul'daki 17 Temmuz semtinde bulunan IŞİD karargahına götürdü.

IŞİD'in rehin aldığı Türk Özel Harekat Polisi silahlarını teslim etmeyi reddedince, IŞİD militanları, Özel Harekat Polisleri'nin silahlarıyla birlikte rehin alınmalarını kabul etti.

banner53
Yorumlar (2)
Zeki Dincer 7 yıl önce
IŞİD bu sefer çiğneyebileceğinden fazlasını ısırdı. Kendisine “İslam Devleti” diyor ama gidip başka bir Müslüman ülkenin konsolosluğuna saldırıyor. IŞİD’in emiri el-Bağdadi bu saldırıyı onaylamasıyla ne kadar acemi, akılsız ve şer’i konularda ne kadar cahil olduğunu gösteriyor. ABD, Çin, Rusya, Hindistan, İngiltere, Fransa ve Almanya’dan sonra dünyanın en güçlü 8’inci ülkesi olan Türkiye’nin konsolosluk dahilindeki topraklarına saldırmaya cürret eden bir lider IŞİD’in başındaki el-Bağdadi.
Zeki Dincer 7 yıl önce
Böylesine bir stratejik hatanın IŞİD için vahim sonuçları olacağı kesin. Ayrıca İslam’i kuralları da hiçe sayması cehaletini ortaya koyuyor. İslam’ın öğretilerini bilmeyen ya da bilip de kasıtlı olarak ihlal eden, diğer ülkelerle nasıl ilişki kurulacağını bilmeyen IŞİD, sadece isimde devlet olmaktan çıkıp, halkın desteklediği ve hoşnut olduğu gerçek bir İslami Devlet olma konumuna asla ulaşmayacaktır.
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?