banner39

İsrafı önlemek için ilaç yönetim sistemi kuruldu

Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'nde, ilaç israfını önlemek amacıyla Mekatronik İlaç Yönetim Sistemi (ATAMİYS) kuruldu.

Türkiye 19.02.2014, 20:34 19.02.2014, 20:34
İsrafı önlemek için ilaç yönetim sistemi kuruldu

Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'nde, ilaç israfını önlemek amacıyla Mekatronik İlaç Yönetim Sistemi (ATAMİYS) kuruldu. Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, açılış töreninde yaptığı konuşmada, ATAMİYS'in Türkiye'de ilk ve tek olduğu, sistem sayesinde ilaç israfının önüne geçileceğini söyledi.

Hastanenin yıllık ilaç maliyetinin yaklaşık 30 milyon lira olduğunu belirten Koçak, şöyle konuştu:

"İlaç tüketimi, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de israf edilen konulardan birisi. Afrika'da ve dünyanın değişik bölgelerinde açlıkla mücadele eden çocuklar, kadınlar, ihtiyarlar varken, dünyanın değişik bölgelerinde de böyle ekmek israfının çok olduğunu biliyoruz. Ülkemizde de aynı ekmekle birlikte ilaç israfının da çok olduğunu bir gerçek. Hastanemize yıllık yaklaşık 30 milyon lira maliyeti olan ilacın kontrol altına alınması ne kadar önemliyse verilen ilacın hastada kullanılması o kadar önemli. Bu bakımdan bu sistem hem ilaç israfını önlemede hem de ilacın kullanılıp kullanılmadığını veya farklı bir yanlışlık olup olmadığını göstermesi bakımından önem arz ediyor."

Konuşmaların ardından, ATAMİYS ünitesinin açılışı gerçekleştirildi. Ünitede tablet paketleme ve robotik olmak üzere iki ayrı sistem bulunuyor.

 

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?