banner39

İsrail'den İran'a yeni tehditler

İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz, nükleer çalışmalarının durdurulmaması durumunda İran'a karşı her türlü seçeneğin masada olduğunu belirterek tehditlerde bulundu

Türkiye 12.02.2015, 18:08 12.02.2015, 18:40
İsrail'den İran'a yeni tehditler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz İran'ın nükleer çalışmaları konusunda yaptığı açıklamada üstü kapalı tehditlerde bulundu. İran'ın nükleer çalışmalarına karşı olduklarını belirten Steinitz, Tahran'ın 5+1 ülkeleriyle mütabakata varma şansını kaybettiğini savundu.

İsrailli bakan, İran'ın nükleer çalışmalarını kendilerine yönelik bir tehdit olduğunu savunarak, "Biz hiçbir zaman diplomatik sebeplerle İsrail'in kendisini savunma hakkını sınırlamadık" dedi.

Steinitz İran'ın bu zamana kadar nükleer çalışmalarında geri adım atmamasını "umutsuz bir tablo" olarak değerlendirdi.

Steinitz, şayet İran ile bir anlaşma sağlanacaksa da bunun İran'a bir imtiyaz sağlamaması gerektiğini savundu.

İran ve 5+1 ülkeleri ile yapılan görüşmelerde Kasım 2013'te yapılmış geçici sözleşmeden bu yana henüz kalıcı bir anlaşma sağlanamadı. İngiltere, Çin, Fransa , Rusya, ABD ve Almanya'dan oluşan 5 +1 ülkeleri 31 Mart'ı anlaşma için son tarih olarak görüyor. 30 Haziran'da ise boşluk bırakmayacak bir son anlaşma için masaya oturulması öngörülüyor.

Öte yandan İran nükleer çalışmalarının enerji sağlama amacı ile yapıldığını belirterek, durdurma taleplerini geri çevirmeye devam ediyor. 

 

 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?