İstanbul Üniversitesi'nde 'soruşturma' eylemi

Öğrenci ve öğretim üyeleri, rektörlüğün iki öğretim elemanına soruşturma açmasını protesto etti

İstanbul Üniversitesi'nde 'soruşturma' eylemi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Üniversitesi (İÜ) öğrenci ve öğretim üyeleri, rektörlüğün iki öğretim elemanına soruşturma açmasını protesto etti.

İÜ Rektörlüğü'nün, öğretim elemanları Barkın Asal ve Mehmet Cemil Özansü hakkında açtığı idari soruşturmaya tepki gösteren öğrenci ve öğretim üyeleri, Hukuk Fakültesi içinde toplandı.

Ellerinde, ''Soruşturmalar geri alınsın'', ''Bu üniversitede akademik özgürlük yok'', ''YÖK Yasası'na geçit yok'', ''Soruşturmalar bizi yıldıramaz'' yazılı döviz ve pankartlar taşıyan grup, çeşitli sloganlar atarak, Rektörlük Binası'nın ana giriş kapısı önüne yürüdü.

İÜ Araştırma Görevlileri Temsilciler Kurulu adına hazırlanan basın açıklamasını, hakkında soruşturma açılan öğretim elemanı Mehmet Cemil Özansü okudu.

ÖĞRENCİ EYLEMLERİNE KATILMAKLA SUÇLANIYOR

Özansü, haklarında ''Yeni Yükseköğretim Kanunu Taslağı'nı protesto amacıyla öğrenciler tarafından düzenlenen açık bir toplantıda görüşlerini beyan ettikleri'' gerekçesiyle soruşturma açıldığını savunarak, ''Bir hukuk asistanı, bir kanun taslağı hakkında öğrencilerine konuşma yapmayacaksa üniversitede kim nerede ve nasıl konuşabilecek; izinsiz toplanıldığı iddia ediliyor. Bir akademisyenin ifade hürriyetini izne tabi kılma cüretini nereden alıyorsunuz'' şeklinde konuştu.

Mehmet Cemil Özansü, disiplin soruşturmasının geri alınmasını istedi.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39