banner39

İstanbul ve Ankara'da 'Gezici'lere müdahale

Gezi olaylarının yıldönümünde İstanbul'da toplanan ve Taksim'e girmekte ısrar eden gruplara İstiklal Caddesi'nde müdahale edildi.

Türkiye 31.05.2014, 19:38 01.06.2014, 10:08
İstanbul ve Ankara'da 'Gezici'lere müdahale

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstiklal Caddesi'ndeki TMMOB binasında biraraya gelen Taksim Dayanışması üyeleri Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Ancak aralarında CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün ve Mahmut Tanal'ın da bulunduğu grubun yolu, barikat kuran polis tarafından kesildi. Grup üyeleri yürümekte ısrar etti. Bunun üzerine polis, "Lütfen dağılın. Sayın milletvekilleri, hastalar ve çocukları lütfen güvenli bir alana alın. Yasadışı eylem yapan gruba sesleniyorum lütfen dağılın. Dağılmadığınız takdirde zor kullanılarak dağıtılacaksınız" dedi.

Grup dağılmamakta ısrar edince polisin müdahalesi başladı. Gaz bombası ile tazyikli su ile yapılan müdahale sırasında gözaltına alınanlar oldu. Eylemciler, Galatarasay Meydanı'na doğru kaçtı.

Beşiktaş'ta ise Çerşı'da toplanan gruplar polis müdahalesi sonrası, ara sokaklarda toplanarak Nişantası'na doğru yürümeye başladı. Bu gruba da polis 19.50 itibarıyla müdahale etti. Grup ara sokaklara kaçtı. Grubun yollara kurduğu barikatlar ise polis ekipleri tarafından temizlendi.

Bu grup gece 21 sıralarında yine Beşiktaş çarşı içinde toplanınca, polisten önce dağılın uyarısı, sonra da müdahale geldi. Beşiktaş'ta polisin müdahalesine rağmen gruplar ara sokaklara dağılarak yeniden toparlanmaya çalışıyorlar

Gezi Parkı eylemlerinin yıldönümünde Kadıköy'de de olaylar çıktı. Cadde ve sokaklara barikat kurup ateş yakan gruplara polis plastik mermi ve gaz bombasıyla müdahale etti. Gezi olaylarının yıldönümünde Kadıköy'de akşam 19.00'dan sonra olaylar çıktı.

Polis ekipleri akşam saatlerinden itibaren Altıyol ve İskele meydanı çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Gruplar bazı cadde ve sokaklarda barikat kurup ateş yaktı. TOMA araçlarıyla yakılan ateşleri söndürürken, ara sokaklarda toplanan gruplar çevik kuvvet polisine havai fişek ve molotof kokteyl attı. Polis ise gaz bombasıyla müdahalede bulundu. Olaylar yer yer ara sokaklarda devam ediyor.

Hatay ve Adana'da da polis uyarısına rağmen dağılmamakta ısrar eden gruplara müdahale edildi

 

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?