İstanbul'daki KCK davasında 43. duruşma

KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında açılan davanın 43. duruşması başladı

İstanbul'daki KCK davasında 43. duruşma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik soruşturma kapsamında, 97'si tutuklu 205 sanığın yargılandığı davanın 43. duruşması başladı. 

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi dışında oluşturulan büyük salonda görülen duruşmaya, eski BDP İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı ve yazar Ragıp Zarakolu'nun oğlu Cihan Deniz Zarakolu'nun da aralarında bulunduğu 93 tutuklu ile 6 tutuksuz sanık katıldı. 

Adalet Komisyonu listesinden seçilen 2 Kürtçe tercüman da salonda hazır bulunduruldu.   

Tercüman aracılığıyla savunmasını yapan tutuklu sanık Dursun Yıldız, Şişli Asliye Ceza Mahkemesinin şizofren hastası çocuğu için kendisini vasi olarak atadığını belirterek, bu nedenle tahliyesini talep etti.

Tutuklu sanık Hülya Yer de tercüman aracılığıyla yaptığı savunmasında, "Tarih diyor ki sistem insanı neresinden yaralarsa orası insanın kimliği olur. Ben kadın, Kürt, alevi kimliğimle buradayım. 2 yıldır tutukluluyum. 3 kimliğimden dolayı tutuklandığımı düşünüyorum. Haksızlık ve zulüm önünde başımı önüme eğmedim. Kimseye biat etmedim. Bunlardan dolayı her zaman komplolarla, soykırımla, asimilasyonla yüzyüze kaldım'' ifadelerini kullandı. 

Duruşma, sanık Yer'in savunmasını yapmasıyla devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39