İzmir'den 190 kişilik heyet Diyarbakır'da...

İzmir'in farklı kesimlerini temsil eden 190 kişilik heyet Diyarbakır'a geldi.

İzmir'den 190 kişilik heyet Diyarbakır'da...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığındaki 190 kişilik İzmir heyeti, Diyarbakır'a geldi.

Özel uçakla Diyarbakır'da gelen heyeti, havaalanında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir karşıladı. Otobüslerle Gazi Caddesi'ne geçen heyet burada kahvaltı yaptıktan sonra tarihi Hasanpaşa Hanı'nda çay içti.

Ardından, Kocaoğlu başkanlığındaki 15 kişi, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret etti. Toprak, kabulde yaptığı konuşmada, çözüm süreciyle birlikte insanların birbirlerini daha iyi anlaması ve dinlemesi için bu ziyaretlerin çok önemli olduğunu söyledi.

Diyarbakır'ın 33 medeniyete ev sahipliği yaptığını ifade eden Toprak, şöyle dedi:
"Bu sorunların ortadan kaldırılması noktasında başlatılan bu çalışmaların çok iyi bir şekilde anlatılması gerekiyor. Yüzlerin gülmesi değil, gözlerinin içi gülüyor vatandaşlarımıza baktığımızda. Hakikaten silahların susması, kan akmaması hepimizin istediği bir şey bu sokakta, çarşıda, iş yerlerinde bunlar hissediliyor. Son aylarda düzenli tur operatörlerinin de yaklaşımları henüz gerçekleşmemesine rağmen, bakıyorsunuz otobüslerle ferdi turlar düzenleniyor. Hem turizm hem iş dünyası açısından bir hareketlenme var."

Toprak, bunlar ilk planda bir katkı doğurmuyor gözükse de, buradan verilecek mesajlar, getireceği avantajlar, ciddi manada önemli olduğunu, herkesin de fikrine, yaklaşımına saygı duymak gerektiğini sözlerine ekledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu da Toprak'ı İzmir'e atanmasından dolayı kutladıklarını ve en kasa zamanda beklediklerini kaydetti.

Diyarbakır'a uzun süreden beri gelmek istediklerini vurgulayan Kocaoğlu, "Bizim inancımız, barış sürecinde yerel yönetimlerin ve kentlerinde yaşayan insanlarımızın birbirlerini tanıması, kaynaşması, sosyal, kültürel, ekonomik ilişkilerde bulunması, hayatı birlikte paylaşmasını, kalıcı barışın en önemli olmazsa olmazlarından bir tanesi olarak görüyoruz. İzmir halkı olarak Diyarbakır'a gelip, Diyarbakır'daki partnerlerimizle konuşup, görüşüp, bu ziyaretleri sıklaştırmaktır. Umuyorum bu ziyaret bir sürece, barış ve kardeşliğin gelişmesine, sevgi tomurcuklarının gelişmesine fırsat olur" dedi.

Daha sonra Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'ne giderek heyetin diğer üyeleriyle görüşen Toprak, burada yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

"EXPO 2020 İzmir hedefi için az bir zaman kaldı. Çok önemli çalışmalar bugüne kadar yürütüldü. İnanıyorum ki, hedefe ve güzel sonucu hep birlikte ulaşmış olacağız. Bu manada bugüne kadar yapılan çalışmalara katkı sağlayan herkesi kutlamak istiyorum."

 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2013, 14:49
banner53
YORUM EKLE

banner39