KCK'da bugün de savunmalar alındı

KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, sanıkların savunmasının alınmasına devam edildi

KCK'da bugün de savunmalar alındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 97'si tutuklu 205 sanık hakkında açılan davada, sanıkların savunmasının alınmasına devam edildi. 

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi dışında oluşturulan büyük salonda görülen duruşmada, Kürtçe tercüman aracılığıyla savunma yapan tutuklu sanık Dursun Yıldız, bütün çalışmalarının yasal olduğunu belirtti. 

Hiçbir çatışmaya katılmadığını ve katılması yönünde de hiç kimseye talimat vermediğini dile getiren Yıldız, bu tür olayların karşısında olduğunu söyledi. 

Sanık Yıldız, Türkiye'deki bütün sorunların demokratik ve barış yollarıyla çözülmesi taraftarı olduğunu ifade ederek, ''Ben sadece 'barış', 'barış', 'barış' diyorum. Ben KCK değil, BDP üyesiyim. Bunu da çok açık yüreklilikle söylüyorum. Yaptığımız çalışmalar, basın açıklamaları aleni, açık ve izinliydi. Gizli bir şey yoktur. Ben 30 yıl öğretmenlik yaptım. 30 yıldır adresim sabittir'' dedi. 

Emekli olarak devletten maaş aldığını dile getiren Yıldız, evinde suç teşkil edecek bir şey olmadığını, tahliye olursa ve beraat ederse barış için çalışmalarını sürdüreceğini, kaçmayacağını, Türkiye'nin kendi ülkesi olduğunu ve insanları sevdiğini anlattı. 

Kürtçe tercüman vasıtasıyla savunma yapan tutuklu sanık Şemsettin Dülek de içinde bulunulan sürecin Kürt sorununun demokratik yollarla çözülme süreci olduğunu, dolayısıyla yargılanmalarının anlamsızlaştığını savundu. 

Bugüne kadar iddianamenin mesnetsizliği ile ilgili birçok şey söylendiğini bildiren Dülek, ''2 yıldır tutukluyum ve mağdur ediliyorum. Bundan dolayı tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum'' diye konuştu. 

Kürtçe tercüman aracılığıyla savunma yapan tutuklu sanık Seda Aktaş ise mesnetsiz ve ağır bir iddia nedeniyle tutuklu bulunduğunu öne sürerek, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi. 

Herhangi bir illegal faaliyette yer almadığını savunan Aktaş, ''Savcının iddia ettiği 'örgüt yöneticiliğini' ne yapabilir ne de yaparım'' dedi. 

Bir kısım sanıkların savunmasının alınmasından sonra, duruşma 19 Eylül Perşembe gününe ertelendi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39