'KCK'da duruşmaları artırma kararı

KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında açılan davada duruşmaların daha sık yapılmasına karar verildi

'KCK'da duruşmaları artırma kararı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

PKK'nın üst yapılanması KCK'ya yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 97'si tutuklu 205 sanık hakkında açılan davada sanıkların savunmasının alınmasına devam edildi.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi dışında oluşturulan büyük salonda görülen duruşmada savunma yapan tutuklu sanık Ayşe Hacımirzaoğlu, iddianamede kendisiyle ilgili 30 telefon tapesinin olduğunu söyledi. 

Telefon tapelerinin çözümlerinde bazı karışıklıklar olduğunu ifade eden Hacımirzaoğlu, ''İddianamede, KCK toplantıları yapılıyor diye yorumlarda bulunulmuş. Ayrıca tapelerde Ahmet Şık'ın Kadıköy'de görülecek bir davasıyla ilgili yürüyüşümüzün ve yabancı delegasyonlara otel ayarlanma konuşmaları var. Ben dış ilişkiler biriminde çalışıyorum. Yurt dışındaki kadın çevreleriyle ilişki kuruyorum. Partimiz (BDP) hakkında bilgi veriyorum'' diye konuştu.

Hacımirzaoğlu, 23 aydır tutuklu olduğunu belirterek, eşitlik, barış ve adaletle ilgili mücadele geçmişi olduğunu kaydetti.

Herkesin her partiye girebileceğini, kendisinin de BDP'yi seçtiğini ifade eden Hacımirzaoğlu, anadilde savunma ve eğitimi desteklediğini, bu konuda mücadele vermeye devam edeceğini dile getirdi.

Kürtçe tercüman aracılığıyla savunma yapan tutuklu sanık Cahit Özmaya, 2 yıldır tutuklu olduğunu söyledi.

BDP il yöneticiliği yaptığını, 2011'de yapılan genel seçimlerden sonra partiden ayrıldığını aktaran Özmaya, 2 yıl yaptığı çalışmalarda hiçbir illegal faaliyette bulunmadığını savundu.

Duruşmada söz alan tüm sanıkların avukatı Sinan Zincir, ''Yarınki duruşmada talepler alınacak. Ancak biz savunmalara daha çok zaman ayrılmasını istiyoruz. Bu nedenle avukatlar adına sadece Ercan Kanar konuşacak. Geriye kalan sürede savunmaların alınmasına devam edilmesini talep ediyoruz'' dedi.

Mahkeme Başkanı Ali Alçık, duruşmaların bundan sonra daha sık periyotla devam edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Son yetki kararıyla mahkememize üç hakim atanarak hakim sayısı 6'ya çıkarıldı. Bu yetkilendirmeyle mahkememizde bir heyet daha oluşturulacak. Biz, yine 'KCK' davalarına bakmaya devam edeceğiz. Yeni yetkilendirilen hakimlerden oluşacak yeni heyet ise Çağlayan'daki diğer davalara bakacak. Yani bundan sonra 3 ay gibi uzun aralar vermek zorunda kalmayacağız. En fazla bir hafta ara vereceğiz. Başlayan duruşmalar ise en az 2-3 hafta sürecek."  

Bir kısım sanıkların savunmasının alınmasının ardından duruşma yarına ertelendi.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39