Kemal Kılıçdaroğlu'dan 'TC' çıkışı

Kılıçdaroğlu, "Resmi tabelalardan, valilik tabelalarından 'Türkiye Cumhuriyeti'ni çıkarıyorlar. Soruyor bizim milletvekilimiz; 'Niye çıkardınız?' 'Efendim oraya sığmadı' diyor. Senin kafana sığmamış, oraya değil" dedi

Kemal Kılıçdaroğlu'dan 'TC' çıkışı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Resmi tabelalardan, valilik tabelalarından 'Türkiye Cumhuriyeti'ni çıkarıyorlar. Soruyor bizim milletvekilimiz; 'Niye çıkardınız?' 'Efendim oraya sığmadı' diyor. Senin kafana sığmamış, oraya değil" dedi.

Balıkesir'de vatandaşlara hitap eden Kılıçdaroğlu, Türkiye'de bağımsızlık ve özgürlüğün, şehit kanları dökülerek elde edildiğini söyledi. Bağımsızlığın, yedi düvele karşı mücadele edilerek kazanıldığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Kimse bize altın tabak içinde cumhuriyeti sunmadı. Özgürlük ve bağımsızlık bizim için çok önemlidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir' demiştir. Her şeyden vazgeçilebilir ama özgürlüğümüzden ve bağımsızlığımızdan ödün vermeyiz. Bu konuda kararlıyız. Ulusal Kurtuluş Savaşını verenler, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, yedi düvele karşı mücadele ettiler."

Kılıçdaroğlu, Türkiye ve bölgesinde savaş istemediklerini belirterek, bugün bütün dünyada kanın sadece İslam coğrafyasında aktığını anlattı. Bunu herkesin düşünmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bizim Suriye'ye radikal unsurlar gönderip, 'Gidin kardeşinizi öldürün' deme gibi bir görevimizin olmadığına inanıyorum. Çünkü biz, 'Bu coğrafyada huzur, barış, dostluk, kardeşlik olsun, insanlar birbirlerini öldürmesinler' diyoruz" diye konuştu.

Daha sonra ilçeye bağlı Ocaklar beldesine geçen Kılıçdaroğlu, bir kahvehanede çay içti, sinema sanatçısı Ahmet Mekin ve vatandaşlarla sohbet etti.

Kılıçdaroğlu, parti otobüsünün üzerinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir yol kavşağına geldiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

"Bir tarafta cumhuriyetçiler var, bir tarafta cumhuriyete karşı olanlar var. Bütün cumhuriyetçileri, Türkiye Cumhuriyeti'ni savunan her yurttaşımı CHP çatısı altında bekliyorum. Resmi tabelalardan, valilik tabelalarından 'Türkiye Cumhuriyeti'ni çıkarıyorlar. Soruyor bizim milletvekilimiz; 'Niye çıkardınız?' 'Efendim oraya sığmadı' diyor. Senin kafana sığmamış, oraya değil. Hiçbir güç, 'Türkiye Cumhuriyeti'ni o tabelalardan kaldırmaya yetmez. Biz bunun mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz."

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 13:32
banner53
YORUM EKLE

banner39