KESK üyeleri izinsiz gösteriden yargılanıyor

KESK Genel Başkanı Özgen'in de aralarında bulunduğu 47 kişinin yargılanmasına devam edildi

KESK üyeleri izinsiz gösteriden yargılanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Genel Sekreter İsmail Hakkı Tombul ile Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek'in de arasında bulunduğu 47 KESK yönetici ve üyesinin, "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet" suçundan yargılanmasına devam edildi.

Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, bazı sanıklar ve avukatları katıldı.

Sanıklardan İsmail Hakkı Tombul, KESK Genel Sekreteri olduğunu, olay tarihinde kamu çalışanlarını ilgilendiren bir yasada değişiklik yapılmak istendiğini, bunun için de basın açıklaması yapmak istediklerini belirtti. 

Tombul, "Kızılay'da toplandığımızda emniyet güçleri bizi engelledi. Amirlerle yolun açılması hususunu görüşürken polisin müdahalesi oldu. Suça kastım yoktur. Yasa dışı bir eyleme katılmadım. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Sanık ibrahim Kara da SES Ankara Şube başkanı olduğunu, basın açıklaması için Güven Park'ta toplandıklarını, ancak emniyet güçlerinin demokratik bu haklarını engellediğini ileri sürdü. 

Sanık İsmail Kayguz  "Demokratik hakkımızı kullanmak için basın açıklaması yapmak istedik ama polis engeliyle karşılaştık. Üzerime atılı suçu kabul etmiyorum. Polis müdahale etmeden önce de 'dağılın' anonsu yapmadı" ifadesini kullandı.

Sanık Özgür Aydın ise üniversite öğrencisi olduğunu, sol görüşlü bir öğrenci olarak eyleme katıldığını, suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Davaya, Özgen'in de arasında bulunduğu bazı sanıklar katılmadı.

Mahkeme, hazır bulunmayan sanıkların savunmalarının alınması için duruşmayı erteledi.

İddianamede, sanıkların, 26 Ocak 2012'de TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda memur sendikalarına ilişkin yasa tasarısının görüşmelerini protesto etmek üzere "kanuna aykırı toplantı ve gösteri düzenledikleri" savunuluyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39