Kılıçdaroğlu: Üniter yapıdan endişeniz olmasın

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ''CHP olduğu sürece bu ülkenin birliğinden, bütünlüğünden, üniter yapısından kimse endişe duymasın. Onun garantisi biziz'' dedi

Kılıçdaroğlu: Üniter yapıdan endişeniz olmasın

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''CHP olduğu sürece bu ülkenin birliğinden, bütünlüğünden, üniter yapısından kimse endişe duymasın. Onun garantisi biziz'' dedi.

Adana Ticaret Odası'nda, kentteki ticaret ve sanayi odalarının ve Adana Ticaret Borsası'nın yöneticileriyle bir araya gelen Kılıçdaroğlu, buradaki konuşmasında, demokrasiye, özgürlüğe, üretime ve ihracata ihtiyaç olduğunu belirterek, toplantıda bunların nasıl yapılacağını tartışacaklarını söyledi.

Ülkenin ağır sorunlarının olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, ''Komşularımızla ilişkiler gerçekten sorunlu. Bütün bunların hepsini çözmek mümkündür. Yeter ki siyaseti ülke çıkarları üzerine inşa edelim. Yeter ki siyaseti, sanayicimizin rahatlıkla üretebileceği atmosferi sağlayacak duruma getirelim. Eğer biz bunu yapabilirsek bu ülke her şeyi başarır. Biz bunu yapabiliriz. Ben buna yürekten inanıyorum'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, basına kapalı devam eden toplantıdan sonra Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ni ziyaret etti. Birlik başkanı Kazım Barışık, burada düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, terör sorununa son verilmesini isteyerek, kardeşçe yaşamanın herkesin isteği olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu da Barışık'ın ülkenin birliğinden ve bütünlüğünden bahsettiğini, bazı endişeler taşıdığını belirterek, ''CHP olduğu sürece bu ülkenin birliğinden, bütünlüğünden, üniter yapısından kimse endişe duymasın. Onun garantisi biziz''dedi.

Bu ülkeyi kuran kadroların CHP'yi de kurduğunu, partinin köklerinde Kuvayımilliye olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ''Bu ülkenin bağımsızlığı, özgürlüğü, bütünlüğü için mücadele edeceğiz. Bu bizim temel görevlerimizden birisidir. Varlık nedenimiz de budur zaten. Yeter ki bu ülkede barışı ve huzuru sağlayalım. Bu bizim en büyük hedeflerimizden birisidir'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, alışveriş merkezleriyle ilgili yasal düzenleme yapılmasını istediklerinin altını çizerek, kendilerinin bunu savunmasına rağmen esnafın oyunu AK Parti'ye verdiğini söyledi.

Hükümetin ''Halk Bankası'nı özelleştireceğiz'' dediğini, kendilerinin ise ''Halk Bankası'nı yaşatacağız, özelleştirmeyeceğiz. Bu banka esnafın bankası olacak'' dediğini belirten Kılıçdaroğlu, bu bankanın düne kadar esnafın yanında olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
''Peki esnafın bankasıyla yandaşa televizyon ve gazete aldırmak var mıdır- Esnafa gelince yok, yandaşa gelince milyon dolarları veriyorsunuz. Sonra da dönüp 'Siyasiler burayı kullanıyor' diyorsunuz. Sizin kendi yandaşlarınız için kullanıyorsunuz, esnaf için kullandınız da biz ses mi çıkardık- O nedenle oturup düşüneceğiz.''
Esnaf ve emekliler için yapmayı düşündükleri projeleri de anlatan Kılıçdaroğlu, CHP iktidarında ''Sosyal Güvenlik Destek Primi''ni kaldıracaklarını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, önemli günlerde Mustafa Kemal Atatürk'ün de ruhu için camilerde Fatiha okutulduğunu, bunun bir kadirşinaslık olduğunu belirterek, ''Bu tarihimize saygının bir gereğidir. Bunu kaldırırsanız kendi tarihinize ihanet etmiş olursunuz'' dedi.

Şehitlerin ve gazilerin huzurlu bir Türkiye'de yaşanılması için mücadele ettiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, ''Neden Mustafa Kemal Atatürk'ün adını silmek istiyoruz. Neden kaldırmak istiyoruz. Esnaf ve sanatkarlar odası başkanından Mustafa Kemal Atatürk'ün adını duymak beni onurlandırdı'' diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39