banner39

Kılıçdaroğlu'ndan AB elçilerine vize çıkışı

Kılıçdaroğlu AB büyükelçileri ile yaptığı kahvaltıda vize muafiyetinin başka şartlara bağlanamayacağını söyledi

Türkiye 01.06.2016, 17:24 01.06.2016, 17:38
Kılıçdaroğlu'ndan AB elçilerine vize çıkışı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB ülkelerinin büyükelçileriyle bir araya geldiği toplantıda vize konusunun bir başka şarta bağlanmasının doğru olmadığını ifade ettiklerini belirtti.

Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği (AB) büyükelçileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Kılıçdaroğlu kahvaltı sonrası açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Siyaseti bilmesi gereken insanlar önce Anayasa'yı bilecekler. Anayasayı bilmeden ben siyaseti biliyorum demek doğru değildir. Anayasa'da yargının bağımsızlığı var. Dün Sayın Kurtulmuş hepsi Sayın Cumhurbaşkanı'na bağlıdır demişti, bugün Sayın Kurtulmuş geri adım atıyor. Yani bir anlamda Erdoğan'la çelişiyor. Hiç kimsenin cumhurbaşkanı değildir ancak kendi yandaşlarının cumhurbaşkanıdır Erdoğan. Cumhurbaşkanının tarafsız olması lazım. Çünkü tarafsız olacağına dair yemin etti, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde. Yeminini tutmuyor ben herkesin cumhurbaşkanıyım diyor. Kusura bakmasın sadece ve sadece kendi partisinin cumhurbaşkanıdır. Ortaya koyduğu tablo da budur. Yargı bağımsızdır, yargı tarafsızdır, bütün dünyada böyledir. Çünkü bir gün gelir Erdoğan'ı da o yargı yargılar" dedi.

“SİYASETE MALZEME EDİLMEMESİ GEREKTİĞİNİ KENDİLERİNE AKTARDIK”

Kılıçdaroğlu, Almanya Parlamentosu'nda görüşülmesi beklenen ‘Ermeni Soykırımı'nı destekleyen karar tasarısıyla ilgili görüşlerini Avrupa Birliği (AB) büyükelçilerine aktardıklarını belirterek, "Bunun bir siyaset konusu olmaması gerektiğini, siyasete malzeme edilmemesi gerektiğini, tarihçilerin işi olduğunu, Türkiye'nin bütün arşivlerini açtığını, gerçekleri sadece bizim değil bütün dünyanın görmeye hakkının olduğunu, arşivlerini açmayan Ermenistan'ın da arşivleri açması gerektiğini kendilerine aktardık" dedi.

‘KOŞUL OLMAKSIZIN VİZE SERBESTİSİ SAĞLANIRSA UYGUN OLACAĞI İFADE EDİLDİ'

Kılıçdaroğlu, vize serbestisi konusunu da görüştüklerini bildirerek, "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği sürecini tartıştık. 1963'ten bu yana süren yolculuğumuzun olumlu sonuçlanması için elimizden gelen her türlü çabayı CHP olarak gösterdiğimizi kendilerine aktardık. Vize konusunun bir başka koşula bağlanmasının doğru olmadığını, ahde vefanın bir gereği olduğunu ve birliğin etik değerleriyle de bunun uyuşabileceğini ifade ettik. Herhangi bir koşul olmaksızın vize serbestisi sağlanırsa bunun daha uygun olacağı kendilerine ifade edildi" ifadelerini kullandı.

CHP DIŞ POLİTİKA STRATEJİSİ BELGESİ AÇIKLAYACAK

CHP'nin önümüzdeki günlerde 'Dış Politika Stratejisi Belgesi' açıklayacağını duyuran Kılıçdaroğlu, "Ayrıca Türkiye'nin Ortadoğu, Rusya, Afrika, Balkanlar konusundaki bize yöneltilen sorularla ilgili cevaplar verdik. Kendi düşüncelerimizi aktardık ve yine onlara CHP'nin önümüzdeki günlerde bir Dış Politika Stratejisi Belgesi'ni açıklayacağını da ifade ettik. Bu belgeyi merak ettiklerini ifade ettiler. Biz de önümüzdeki süreç içinde kamuoyuyla paylaştıktan sonra bu belgeyi kendilerine göndereceğimizi de belirttik" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?