banner39

Kongre üyesi Ellison'dan Türklere çağrı

ABD Kongresi'nin ilk Müslüman üyesi Ellison, Amerika'da yaşayan Türklerin Kongre'de daha etkin olması için çağrıda bulundu

Türkiye 28.05.2014, 10:13 28.05.2014, 10:13
Kongre üyesi Ellison'dan Türklere çağrı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerika’daki Türk sivil toplum kuruluşlarından biri olan WisdomNet, Amerika’da yaşayan Türk aileleri bir araya getirmek için her yıl geleneksel olarak düzenlediği ‘retreat’ toplantısında bu yıl bir kongre üyesini ağırladı.

TurkishNY'nin haberine göre Türkiye’den konuşmacı olarak davet edilen Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Dekanı Prof. Recep Şentürk ve Star gazetesi yazarı Sibel Eraslan’ın yanısıra Amerikan kongresinin ilk Mülsüman kongre üyesi Keith Ellison da konuşmacılar arasındaydı.

Doğu Pennsylvania da, Splitrock Resort’ta gerçekleşen toplantıda konuşan Minnesota Eyaleti kongre üyesi Ellison, önce son 10 yılda ekonomik ve demokrasi açısından katettiği mesafeye vurgu yaparak Türkiye’ye olan hayranlığını dile getirdi.

Amerika’da yerleşik müslümanların ve Türk-Amerikan toplumunun yerel ve federal siyasi sistemde daha fazla görev alması gerektiğinin önemine vurgu yapan Ellison, lobicilik faaliyetleri konusunda da, “Emin olun ki, Washington’da size tanımayan, isteklerinizi bilmeyen bir çok milletvekili var. Eğer bunlara elinizde dosyalarla giderseniz, taleplerinizi dile getirirseniz, hatta e-posta, telefon ve mektup ile ulaşırsanız emin olun bir şekilde sonuç alırsınız.” diye konuştu.

"ERMENİLERİN SOYKIRIMA UĞRADIĞINI SANIYORDUM"

Bu bağlamda bir katılımcının sorduğu, Ermeni sözde soykırımı ile ilgili kongrede bekleyen tasarılarla ilgili olarak da Minnesota Milletvekili, “Ben önceden Ermenilerin soykırıma uğradığını düşünüyordum ve desteğim de bu konudaydı, çünkü hep şimdiye kadar, Ermeniler ellerinde taleplerle gelmiş kendi tezlerini anlatmıştı. Kimi dinlerseniz ona inanırsınız. Ancak sizin gibi Türk-Amerikan toplumu temsilcilerinin bana ulaşması ile madalyonun diğer yüzünü de gördüm. Artık daha adil bir tutum ve duruş sergileyebilirim. İşte bende örneği görüldüğü üzere, sizin kendi tezlerinizi anlatmak, taleplerinizi dile getirmek için siyasetle ilgilenmeniz, aday olmanız, eğer şahsen aday olmayı tercih etmesseniz bile, sizin sesiniz olacak adayları desteklemeniz gerekiyor.” dedi.

TÜRKİYE'YE GELİYOR

Ağustos ayında Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirten Keith Ellison, 7 yıldır Amerikan Kongresinde Minnesota Eyaleti’nin 5’ci bölgesinden Demokrat Parti milletvekili olarak bulunuyor. Ellison, Kongre’de Finans Komitesinde yer  alıyor. Demokrat Parti deki  Progressive Caucus un kurucularından olan Keith Ellison kongredeki demokratlar arasında  en onemli 3 üncü üyedir.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?