banner15

Korsan etkisiz hale getirildi, hafif yaralı

Ukrayna’dan İstanbul'a gelen Pegasus uçağı, Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yaparak güvenlik çemberine alındı. Hava korsanı daha sonra etkisiz hale getirildi.

Korsan etkisiz hale getirildi, hafif yaralı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda dün hareketli saatler yaşandı. Kharkiv-İstanbul seferini yapan uçağı kaçırma girişiminde bulunan bir hava korsanı, düzenlenen operasyonla hafif yaralı olarak ele geçirildi.

Kriz, saat 16.30'da İstanbul seferini yapmak üzere 110 yolcusuyla Kharkiv'den havalanan boeing 737 tipi uçağın 'kaçırılma' sinyali vermesiyle başladı. Uçağı kaçıran kişi, üzerinde ve bagajda bomba olduğunu söyleyerek uçağın yönünün Soçi'ye çevirmek istedi.

2F koltuğunda oturan Ukrayna asıllı Artem Hozlov adlı yolcu, "Üzerimde bomba var diyerek" 110 yolcusu bulunan uçağın, Kış Olimpiyatları'nın yapıldığı Rusya'nın Soçi kentine yönlendirilmesini istedi.

Uçaktan kaçırılma sinyali alınması üzerine, Balıkesir 'deki 191. filoya ait bir F-16 savaş uçağı da havalandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü de uçak kaçırılma olaylarına karşı uzman olan 5 kişilik özel bir ekibi Ankara'dan İstanbul'a gönderdi.

Kapıyı kapatarak, kokpite girmesini engelledikleri korsanı Soçi'ye gittiklerine inandıran pilotlar, uçağı başarılı bir şekilde saat 18.05'te Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirdi.

KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda, Pegasus Havayolları uçağını kaçırma girişimiyle ilgili kriz merkezi oluşturuldu. 

Alınan bilgiye göre, oluşturulan kriz merkezinde durum değerlendirmesi yapılıyor. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Sabiha Gökçen Havalimanı'na geldi. 

Havalimanına polis ve itfaiye ekiplerinin giriş yaptığı görüldü. 

İKİ F-16 UÇAĞI EŞLİK ETTİ

Bu arada, Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'ne saat 17.20'de uçakla ilgili kaçırılma ihbarı geldiği, 17.40'ta Balıkesir'deki 191. Filo'dan iki F-16 uçağının kalktığı öğrenildi.

Bu uçakların 17.58'de Karadeniz üzerinde Pegasus uçağına eşlik ettikleri, Kharkov-İstanbul uçağının 18.04'te ikna yöntemiyle Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirildiği kaydedildi. 

Öte yandan, Ankara'daki Jandarma Özel Harekat Birliği'nde de uçak kaçırma girişimiyle ilgili hazırlık yapıldığı, ancak uçağın Sabiha Gökçen Havalimanı'na inişi üzerine herhangi bir girişimde bulunulmadığı bildirildi.   

Kapıyı kapatarak hava korsanının kokpite girmesini engelleyen pilotlar, uçağı başarılı bir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirdi.

Çevrede güvenlik önlemlerinin alınmasının ardından uçak, güvenli bölgede beklemeye alındı.

Uçak halen güvenli bölgede bekletilirken, hava korsanının ikna edilerek etkisiz hale getirildiği iddiaları resmi  makamlarca doğrulandı.

'SOÇİ'YE GİTTİĞİNE İNANDIRILDI'

Konuyla ilgili NTV'ye açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, olayın gelişimine ilişkin şunları söyledi: "Ukrayna asıllı bir yolcu 'üzerimde bomba var' diyerek uçağın İstanbul yerine Soçi'ye yönlendirilmesini istemiş. Pilotlar kokpitin kapısını açmayarak ve uçakta karartma uygulamış. Korsan, uçağın Soçi'ye gittiğine inandırılmış. Yolcuların burnu kanamadan uçaktan çıkmasını bekliyoruz."

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Kharkov (Ukrayna)-Sabiha Gökçen seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait ve içerisinde 110 yolcu bulunan uçağın, yolculardan birinin bomba tehdidinde bulunması nedeniyle tüm tedbirler alınarak emniyetli bir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirildiğini bildirdi. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Kharkov (Ukrayna)-Sabiha Gökçen seferini yapan Pegasus Havayolları'na ait ve içerisinde 110 yolcu bulunan uçak, yolculardan birinin bomba tehdidinde bulunması nedeniyle tüm tedbirler alınarak emniyetli bir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı’na indirilmiştir. Park pozisyonuna alınan uçakta güvenlik ekipleri incelemelerini sürdürmektedir. Sabiha Gökçen Mülki İdare Amiri Başkanlığında bir ekip de konuyu tüm detaylarıyla araştırmaktadır" denildi.

SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

"Pegasus Havayollarına ait Kharkiv- Sabiha Gökçen uçağı havada iken yapılan bomba tehdidi sebebi ile güvenlik altında Sabiha Gökçen'e inmiştir."

PEGASUS'TAN AÇIKLAMA

Kaçırılmak istenen uçağın sahibi Pegasus'tan da bir açıklama yapıldı. Bakanlık açıklamasıyla benzer ifadelerin kullanıldığı açıklamada "Uçak saat 18.05'te başarılı bir şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmiştir. Emniyet güçlerinin çalışmaları sürmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Pegasus Hava Yolları, Kharkov-İstanbul seferini yapan uçağın, yapılan bomba ihbarı nedeniyle saat 18.05’te güvenle Sabiha Gökçen Havalimanı'na indirildiğini bildirdi.            

Pegasus'tan yapılan açıklamada, "Pegasus Hava Yolları'na ait Boeing 737-800 tipi TC-CCP tescilli, PC751 sefer sayılı yolcu uçağı,  7 Şubat Cuma günü (bugün) Kharkiv-İstanbul tarifeli uçuşunu gerçekleştirirken, yapılan bomba ihbarı nedeniyle, saat 18.05’te güvenle Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmiştir" denildi.

 Açıklamada, emniyet güçleri tarafından çalışmaların sürdüğü belirtildi.

VALİ MUTLU'DAN RAHATLATAN AÇIKLAMA

Mutlu, havalimanı çıkışında gazetecilere operasyonla ilgili detaylı olarak şu açıklamayı yaptı:

"Saat 18.00 itibariyle havalimanına Pegasus Havayolları'na ait Ukrayna-Sabiha Gökçen seferini yapan uçak bir hava korsanı tarafından kaçırılmak suretiyle indirildi. Korsanın uçağın Soçi'ye indirilmesi yönündeki taleplerine rağmen pilot ve mürettebatın, gayet başarılı uygulamasıyla uçağın Soçi yerine İstanbul'a indirilmesi sağladı. O andan itibaren havaalanımıza gelişleriyle ilgili bütün hazırlıkları ilgili birimlerimiz, başta emniyet müdürlüğümüz olmak üzere havaalanındaki bütün birimlerimiz süratli bir kriz merkezi oluşturarak takip etmeye başladık.

Yoğun istihbari bilgi akışını, bütün kanalları kullanmak suretiyle, uçakta hava korsanının yalnız olup olmadığı, yanında başka kişiler olup olmadığı, ifade ettiği gibi bir bombayı uçağın bagajına yerleştirip yerleştirmediği, ne tür bagajlarının olduğu, bu bagajların içinde ne tür malzemelerinin olduğuna varıncaya kadar çok detaylı, istihbari yönden ağırlıklı bir çalışma yürüttük. Şahısla ilgili de bütün detaylı bilgileri, bütün istihbari birimlerimizin mükemmel çalışmasıyla koordine ettik.

Ne yapacağımızı kararlaştırdık. Bu süreçten sonra da hava korsanıyla bir müzakere sürecini başlattık ve zaman içinde ne yapacağımızı netleştirip, hazırlıklarımızı sürdürdük. Bu esnada havaalanı trafiğini bir müddet geçici olarak da olsa trafiğe kapattık. Müzakereler sonucunda oluşturulan güvenle yolcuların önce kadın, çocuk ve yaşlılarını almayı hedeflediğimizi ve buna kendisinin de yanaştığını gördük ve bu niyetle başlatmış olduğumuz boşaltma ameliyesi esnasında diğer yolcuların da aşağıya indirilmesini sağlayarak, içeride korsanın mürettebatımızla baş başa kalmasını temin ettik.

Bu arada gene emniyetimizin özel harekat birimleri, uçağın muhtelif yerlerinden kendilerine uygun bir şekilde uçağa sızarak, yolcunun boşaltılması esnasında gerekli tertibatlarını aldılar ve yolcuların boşaltılması ameliyesi bittikten sonra uçakta kalan korsana karşı süratli ve etkili bir müdahaleyle hava korsanını etkisiz hale getirdiler. Şu anda hava korsanı, gerekli işlemleri yapılmak üzere emniyetimizin gözetimindedir. Bütün mürettebat ve yolcularımız, hiçbir sağlık problemi yaşamaksızın kurtarılmışlardır. Operasyon tamamlanmıştır.

 

Bomba ihbarı yapıldığında uçağın planlanan rotası (BÜYÜK RESİM İÇİN TIKLAYIN)


Güvenlik güçlerimiz kendilerine duyulan güveni bir kez daha teyit etti. Herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Korsanın üzerinde bomba yoktu. Alkollü olduğu konusunda herhangi bir bulguya ulaşamadık.

Şu anda gözaltında ve adli makamlarımız gerekli işlemleri yapacaktır. Örgütsel bağlantısıyla ilgili şu anda bir bulgu yok ama bunlar incelenecektir. Korsanın el çantasında bazı elektronik eşyalar vardı. Zor kullanmak durumundaydık. Kendiliğinden teslim olmadan ikna etmek zorundaydık, bir boğuşma sonucunda silah kullanmaya gerek kalmadan etkisiz hale getirildi. Korsanın nisbi bir yarası var."

TRAFİĞE AÇILDI

Operasyonun ardından Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yeniden trafiğe açıldı.

45 YAŞINDA UKRAYNALI

İstanbul'da hareketli saatler yaşanmasına neden olan korsanın Ukrayna asıllı 45 yaşındaki Artem Hozlov olduğu öğrenildi.

Herhangi bir örgütle bağlantısı tespit edilemeyen hava korsanı, ilk gelen haberlerin aksine 'aşırı alkollü' olduğu iddialarını yalanlayan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu korsanın kendisini zinde tutacak şeyler kullanmış olabileceğini belirtti.

Hastaneye götürülen Ukraynalı korsan, tedavisinin ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

PEGASUS'TAN TEŞEKKÜR MESAJI

Operasyonun ardından Pegasus Havayolları'ndan bir teşekkür mesajı yayımladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Pegasus Hava Yolları'na ait Boeing 737-800 tipi TC-CCP tescilli, PC751 sefer sayılı yolcu uçağı, 07 Şubat Cuma günü Kharkiv-İstanbul tarifeli uçuşunu gerçekleştirirken, yapılan bomba ihbarı nedeniyle, saat 18:05'te güvenle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na inmiştir. Yolcular ve uçuş ekibi güvenli bir şekilde uçaktan tahliye edilmiştir. Uçuş ekibimize, aldıkları güvenlik eğitimlerini uygulayarak olayın etkin şekilde yürütülmesine önemli derecede katkıda bulundukları için teşekkür ederiz. Başta misafirlerimiz, misafirlerimizin aile yakınları ve Pegasus Ailesi olmak üzere olayı yaşayan herkese geçmiş olsun dileriz."

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2014, 08:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35