banner15

'Kozmik Oda' soruşturmasından ses yok

Başbakan Yardımcısı Arınç’a yönelik suikast girişimi davası ile bağlantılı 'Kozmik Oda' davasında 4 yıl oldu. Aradan geçen 4 yıl 40 güne rağmen ne takipsizlik kararı verildi, ne de dava açıldı

'Kozmik Oda' soruşturmasından ses yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiası 1500 gününü doldurdu. 19 Aralık 2009 günü soruşturma başlatıp, Genelkurmay’ın kozmik odasında 26 gün süreyle arama yapan savcılık, aradan geçen 4 yıl 40 güne rağmen ne takipsizlik kararı verdi, ne de dava açtı.

19 Aralık 2009 günü Arınç’ın Ankara’daki Çukurambar semtinde bulunan evi yakınlarında, ihbar üzerine bir albay ile bir binbaşı gözaltına alınmış, Arınç’ın evinin adresi ve krokisi olan bir kağıdı da yutmak istedikleri öne sürülmüştü.

Albay ve bir binbaşı ‘’Suikast planlamak, silahlı örgüt kurmak, halkı hükümete karşı isyana tahrik” suçlaması ve tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edildi. Ancak mahkeme delil yetersizliğinden dolayı Albay E.Y.B. ve Binbaşı İ.G’yi serbest bıraktı.

Subayların izlediğini söylediği ve daha sonra emekli olan Albay B.K ile, Arınç’ın evi arasında yaklaşık 400 metre mesafe bulunduğu ortaya çıkarken, olay günü Manisa’da bulunan Arınç, bugüne kadar ‘’Soruşturma ne oldu’’ biçimindeki tüm sorulara, ‘’Ben de merakla bekliyorum’’ dedi.

Habertürk TV'de katıldığı bir programda ise ''Ben bunun bir suikast girişimi olduğunu düşünmüyorum. Bu bir gözetlemeydi. Evimin gözetlendiği ama arkasından ne yapılmak istendiğini bilmiyorum. 8 kişi mahkemeye sevk edildi. Hepsinin salıverildiğini gazetelerden okudum. Kozmik odalarda ne çıktı, bu konuda hiç bir bilgi sahibi değilim” açıklaması yaptı.

"BAKAN: SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR"

Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin ise, TBMM’ye sunulan bu konudaki çok sayıdaki önergeye, ‘’Gizlilik kararı bulunan soruşturma devam etmektedir’’ diyerek cevap vermedi. Kozmik odada arama yapan hakim daha sonra Yargıtay’a üye seçilmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2014, 09:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35