Kurbanlık pazarları hareketlenmeye başladı

Şanlıurfa ve civar kentlerin hayvan ihtiyacının önemli bir kısmının karşılandığı Siverek hayvan pazarında yoğunluk yaşanıyor

Kurbanlık pazarları hareketlenmeye başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Şanlıurfa ve civar kentlerin kurbanlık ihtiyacının önemli kısmının karşılandığı Siverek ilçesinde kurulan hayvan pazarında yoğunluk yaşanıyor.

Hafta boyu açık olan Fırat Mahallesi'ndeki hayvan pazarında hareketlilik artmaya başladı. Pazarda alıcılarını bekleyen kurbanlıklar canlı kilogramı 8 - 9 liradan satışa sunuldu. İlçede bazı besiciler ise pazarda hayvanlarını satmak yerine Ankara ve İstanbul başta olmak üzere diğer büyük kentlere götürmeyi tercih ediyor.

Hayvan tücarlığı yapan Hakkı Ayvaz, satışlardan memnun olduğunu söyledi.

Bayram yaklaştıkça satışların artacağına inandığını ifade eden Ayvaz, "Büyükbaş hayvanların fiyatları ortalama 3-8 bin lira, küçükbaş hayvanlar ise 350 -700 lira arasında değişiyor. Özellikle yemlerin pahalı olması bizi zor durumda bırakıyor. Vatandaşa pahalı gibi gelse de hayvanların bize maliyeti gerçekten çok fazla" dedi.

Besici Ramazan Gerger ise etin ve yemin kilosunun sabit kalmasını istediklerini kaydetti.

Yetiştiricinin ortalama 50 liraya yem aldığını, hayvanını istediği paraya satamadığını dile getiren Gerger, "Hayvanlarını başka illere götüren arkadaşlarımız var ama onlar da tam olarak nasıl bir durumla karşılaşacaklarını bilmedikleri için son derece endişeliler. Yetkililerin, bizi rahatlatabilecek kararlar almasını bekliyoruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39