Kurtlar sürüye saldırdı: 111 koyun telef

Ağrı'nın Sinek Yaylası'nda kurtların saldırdığı sürüdeki 111 koyun ve 13 keçi telef oldu

Kurtlar sürüye saldırdı: 111 koyun telef

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ağrı'da merkeze bağlı 2 bin 500 rakımlı Sinek Yaylası'nda kurtların saldırısına uğrayan 111 koyun ile 13 koyun telef oldu.

Mecit Mezrası yakınlarında Nurettin Mert'e ait küçükbaş hayvan sürüsüne kurtlar saldırdı. Kar yağışı ve sisli hava nedeniyle sabah yapılan sayım ve arazide yapılan aramada 111 koyun ile 13 keçinin telef olduğu anlaşıldı. Sürüden ayrılarak kaçan 18 koyunun da kurt saldırısının olduğu bölgeye 10 kilometre uzaklıktaki arazide çeşitli yerlerinden yaralı halde bulundu.

Fırtına ve sisli havanın dinmesiyle sürünün eksik olduğunu fark ettiklerini belirten çoban Cemal Mert, hemen Iğdır'da bulunan sürü sahibi Nurettin Mert'e haber verdiğini ve dağılan sürüyü toparlamaya çalıştığını söyledi.

Iğdır'ın Halfeli beldesinden hayvanları otlatmak için Sinek Yaylası'na geldiklerini anlatan Mert, "Dün gece kar fırtınası ve aşırı sisli bir hava vardı. Sürüyü ağıla getirdik. Sürü gece yarısı kurtların saldırısıyla dağılmaya başladı. Hemen toparladık. Sabah saatlerinde havanın normale dönmesiyle sürüyü saydık ve eksik olduğunu fark ettik. Sabah saatlerinde arazide yaptığımız aramada 111 koyun ve 13 keçinin kurtlar tarafından telef edildiğini gördük. Yaklaşık 50 bin lira zararımız var" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39