banner39

Kurtulmuş: Elimizdeki PKK'lı kilit bilgilere sahip

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonun 18 Ağustos'ta başladığını belirterek, "Şu anda devam eden bir hukuki süreç var. Hep beraber bu hukuki süreci izleyeceğiz" diye konuştu. Numan Kurtulmuş, şu anda devletin elinde bulunan üst düzey bir PKK'lının çok kilit bilgilere sahip olduğunu da vurguladı

Türkiye 31.10.2016, 17:45 31.10.2016, 19:15
Kurtulmuş: Elimizdeki PKK'lı kilit bilgilere sahip

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bakanlar Kurulu, Saray'da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenledi. Kurtulmuş'un başta Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma olmak üzere açıklamalarının satırbaşları şöyle:

ELİMİZDEKİ ÜST DÜZEY PKK'LI ÇOK KİLİT BİLGİLERE SAHİP

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun üst düzey bir PKK'lının ele geçirildiği açıklaması üzerinden, PKK'lının sorgusuna ilişkin detaylar sorulan Kurtulmuş, "Kişinin ismini kamuoyuna açıklamamız mümkün değil. Önemli bir isim, Türkiye'deki PKK operasyonları açısından. Bu kişinin sorgulamasında, ifadesinde çok sayıda bilginin ortaya çıktığını anlıyoruz. Bu bilgiler çerçevesinde güvenlik kuvvetlerimiz de birtakım yönlendirmeleri yapacaklardır. Çok kilit bilgilere sahip olduğunu kamuoyuyla paylaşabiliriz. Bu kişinin sorgulamasıyla Sayın Kışanak'ın yargılanması arasında hiçbri bağlantı yoktur" diye cevap verdi

VE DİĞER SATIRBAŞLARI

"Cumhuriyet Gazetesi’nin yazar kadrosuna değil, Yeni Gün Haber ve Yayıncılık Grubu’na yani Cumhuriyet Gazetesi’ne ve Cumhuriyet Gazetesi Vakfı’na ilişkin 18.08.2016 tarihinde başlatılan bir soruşturma var. Tüzel kişiliğe açılmış olan bir soruşturmadır. Dün itibariyle arama, el koyma ve gözaltı kararları verilmiş; uygulama bugün itibariyle başlatılmıştır. Şu anda devam eden bir hukuki süreç var. Hep beraber bu hukuki süreci izleyeceğiz. Bizim siyaset olarak bu süreçle ilgili şöyle ya da böyle olsun, şeklinde bir söz söylememiz doğru değil. En kısa zamanda sürecin sonucunu hep beraber göreceğiz.

TERÖR ÖRGÜTLERİ KÖŞEYE SIKIŞTI

Terör örgütleriyle mücadelede ilgili birimlerimizin koordineli çalışmaları devam ettikçe terör örgütlerinin köşeye sıkıştığını görüyoruz. Koordineli çalışmalar sonucu 296 çok önemli olayın bu yıl içinde engellenmiş olması fevkalade değerlidir.

Suriye'de, Türkiye sınırlarını etkileyecek adımların atılmasıyla ilgili Fırat Kalkanı operasyonunu düzenliyoruz. Planlandığı şekilde seyretmektedir ve Türkiye hedeflerini gerçekleştirerek, güvenli bölgenin oluşması için adımlarını atmaktadır. İlgili bütün ülkelerle diplomasi yürütülmelidir. ÖSO lojistik olarak destekleniyor. İstenmedik bazı hadiselerin karşımıza çıkmaması için ilgili kesimlerle müzakereler yapılıyor. Ya Münbiç PYD'den tamamen temizlenecek söz verildiği gibi, ya da Münbiç'in temizlenmesi için ÖSO'ya gerekli destek verilecektir.

Musul operasyonu planlandığı şekilde devam ediyor. Türkiye'nin hassasiyetleri ortadadır. Musul'un dengelerinin değiştirilmesi büyük istikrarsızlığa yol açacağını düşünmektedir. Musul halkının bu işin esası olması uluslararası camianın ana hedefi olmalı. Nenova Muhafızları, Peşmergeler operasyonunun içindedir. Haşdi Şabi operasyon içinde değildir. Telafer, Musul'un emniyetini sağlayan şehirlerdendir. Telafer'in temizlenmesi sağlanması Türkiye'nin esas üzerinde durduğu noktadır. Telafer'e yapılacak saldırıya Türkiye'nin seyirci kalmayacağını ifade etmek isterim.

Türkiye'nin Rakka operasyonuna ilişkin fikri açıktır. Rakka'nın da Rakka halkından oluşturulacak birimlerle yapılmasının doğru olduğu kanaatindeyiz. Musul ve Fırat Kalkanı operasyonunun bittikten sonra yapılmasının daha doğru olacağı yönündedir.

Türkiye'ye karşı operasyonları yöneten ve 15 Temmuz'un arkasındaki bir numaralı bu kişi operasyonları yönlendirebilecek imkanlara sahiptir. Bu imkanların alınması dostluk gereğidir. Görüşmeler ümit verici geçmiştir. Sürecin hızlandığını ifade etmek isterim. Aradaki ilişkileri daha net hale getirdiği ve FETÖ'nün iadesi veya geçici tutuklanması sürecinin hızlandığını ifade etmek isterim. Gerekli adımların atılması ricasında bulunulmuştur. ABD hükümeti veya devletine karşı herhangi bir terörist eylemde bulunsaydı, Türkiye'de Ankara'da bu teröristi senelerce saklasaydı, siz ne hissederseniz biz de onu hissediyoruz şeklinde anlatıldı. İnşallah Türkiye'ye bu büyük kabusu yaşatan örgüt liderinin Türkiye'ye iadesi kısa sürede mümkün olur veya geçici tutuklanması mümkün olur.

İDAM TARTIŞMASI

İdam tartışması Sayın Cumhurbaşkanımız söyledi diye gündeme gelmiş değildir. 15 Temmuz akşamından sonra bizler siyasetçiyiz, nereye gidersek gidelim, milletimizin büyük çoğunluğu idamdan bahsediyor. Demokratik bir siyaset, kamuoyunun tercihlerini yok sayarak yol alamaz. AK Parti olarak bütün bunları kendi aramızda değerlendiriyoruz. Anayasa değişikliği yapacak güce sahip değiliz. Diğer partilerin üzerinde tartışacağı bir konudur. Parlamento gündemine taşır ve idam kararı istikametinde bir sonuç çıkarsa adım atılır. Toplumsal talep var, henüz siyasetin değerlendirmesine şu anda girmiş değildir.

İSTİHBARATIN YENİDEN YAPILANDIRMASI BİR İHTİYAÇTIR

İstihbaratın yeniden yapılandırılması çerçevesinde farklı çalışmalar var, zamanı geldiğinde Bakanlar Kurulu ve TBMM'nin gündemine gelecektir. Bu yeniden yapılandırma bir ihtiyaçtır.

KHK'LARDAKİ TEMEL AMAÇ ETKİN SÜRATLİ VE SONUÇ ALICI İŞLER YAPMAKTIR

AK Parti parlamentoda çoğunluğu itibariyle istediği yasayı çıkarma gücü olmayan bir parti değildir. KHK'lardaki temel amaç etkin süratli ve sonuç alıcı işler yapmaktır. KHK'larla gündeme getirilen birçok konu düzen içerisinde yapılamayacak işlerdir. Buradaki amaç parlamentoyu devre dışı bırakmak değildir. Türkiye olağanüstü süreçten geçiyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ: 330'UN ALTINDA ADIM ATMAYIZ

MHP'nin, CHP'nin nasıl tavır takınacağı, atacağımız adımların takvimini belirleme konusunda önemlidir. Bu bir müzakere süreci gerektirecektir. Diğer partilerin tavırlarını görmek durumundayız. 330'a ulaşmak için başka partilerin görüşlerini dinleriz. 367'yi bulsak bile millete gideriz. 330'un altında olursa o adım atılmaz. 330'u aştığımız anda düğmeye basar adımı atarız.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?