banner15

Kütahya'da garnizon komutanı görevden alındı

Kütahya'da girişimin ardından darbecilerin gönderdiği yazılı emri yırtan Garnizon Komutanı Tuğgeneral Başoğlu görevden alındı

Kütahya'da garnizon komutanı görevden alındı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Celal Başoğlu'nun, FETÖ darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığı bildirildi.

Alınan bilgiye göre, Genelkurmay Başkanlığının idari soruşturmaya tabi tuttuğu Başoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu'nun "Disiplinsizlik veya suç teşkil edebilecek bir fiili nedeniyle hakkında yapılan inceleme ve araştırmanın emniyetli ve sıhhatli devam etmesi amacıyla personelin idari izinli sayılarak görevinden geçici olarak uzaklaştırılabileceği" şeklindeki ilgili maddesi gereğince görevden uzaklaştırıldı.

DARBECİLERİN EMRİNİ YIRTIP ATMIŞTI

Tuğgeneral Başoğlu'nun, girişimin ardından darbecilerin gönderdiği yazılı emri "yok" sayarak yırttığı öğrenilmişti.

Başoğlu, emrin yazılı olduğu kağıdı yırttıktan sonra görüştüğü Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir'i bilgilendirdi ve darbe emrini "yok" hükmünde saydığını, şehrin asayişi ve güvenliği için kolluk kuvvetleri olarak devlet ve milletin yanında olduğunu belirtmişti.

Nayir'in tavsiyesi üzerine Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz ile de görüşen Başoğlu, yaşananlar hakkında bilgi vermişti. Daha sonra garnizondaki komutanlarla toplantı yapan Başoğlu, kendisi dışında kimseden emir alınmaması talimatını vermişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Temmuz 2016, 16:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48