Mazrui: Türkiye medeniyetler ittifakı arıyor

Binghamton Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mazrui, Türkiye'nin bugün Afrika'nın geleceğinde rol oynayacak noktaya geldiğini ve Türkiye'nin bölgede medeniyetler ittifakı kurmaya çalıştığını belirtti.

Mazrui: Türkiye medeniyetler ittifakı arıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

SETA Vakfı'nda, "21'inci yüzyılda Afrika'nın Dönüşümü ve Türkiye'nin Rolü Konferansı"nda konuşan Mazrui, Türkiye'nin bölgede medeniyetler ittifakı kurmaya çalıştığını belirtti.

Cumhuriyetin kuruluşuyla Türkiye'nin Afrika'yı neredeyse unuttuğunu ifade eden Mazrui, "Türkiye geçiş döneminde Afrika'dan uzaklaştı, yani Osmanlı'nın avantajını kullanamadı ama bugün Afrika'nın geleceğinde rol oynayacak noktaya geldi" ifadesini kullandı.

Mazrui, son dönemde başta TİKA olmak üzere birçok kanaldan bölgeye yardım yapan Türkiye'nin, artık Osmanlı'nın hükmettiği coğrafyaya öncülük edebileceğini dile getirdi.
Çin ve Hindistan'ın bölgedeki rolüne de değinen Mazrui, "Hindistan, Afrika'da filmleriyle, kültürüyle, yemekleriyle varlık gösteriyor, Çin ise teknolojisi ile. Bu bağlamda medeniyetler ittifakı inşa etmeye çalışan Türkiye'nin yumuşak gücünü geliştirmesi gerek" diye konuştu.

Mazrui, Afrika'da artık sömürgecilik zihniyetinin geride kaldığını ve bölgede yeni aktörlerin ortaya çıktığının altını çizerek, Türkiye'nin diğer aktörlerden farklı olarak kıtanın siyasi geleceği konusunda etkili bir rol oynayabilecek güce ulaştığını söyledi.

ALİ MAZRUİ

Kenya'da doğan ve British Journal ile Prospect dergileri tarafından en başarılı 100 halk entelektüeli arasında gösterilen Prof. Dr. Ali Mazrui, 50 yıllık akademik hayatında 30'dan fazla kitap ve yüzlerce makale yayımladı.

ABD Birnghamton Üniversitesi'nde görev yapan Mazrui, Nelson Mandela, Malxom X ve Muhammed Ali gibi isimlere yakınlığı ile de biliniyor.

Afrika konusunda sıkça fikirlerine başvurulan Mazrui, 80'inci doğum ve 50'nci akademik yılını kutlamak amacıyla Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü'nün davetiyle bir süredir Türkiye'de bulunuyor.

Marzui'in Türkçe'ye çevrilmiş birçok kitabı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39