Meclis BDP'lilerin fezlekelerini iade etti

HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna ve BDP Van Milletvekili Özdal Üçer hakkındaki fezlekeler Adalet Bakanlığı'na geri gönderildi.

Türkiye 06.02.2014, 18:10 07.02.2014, 07:52
Meclis BDP'lilerin fezlekelerini iade etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, TBMM Genel Kurulu'nda, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay imzalı, "Tuncel (2 ayrı dosya), Ayna ve Üçer hakkında TBMM Başkanlığı'na gönderilen soruşturma dosyasının, yeniden değerlendirilmesi için evrakın ve fezlekenin talep edildiğine dair Adalet Bakanlığı'nın yazısını" okutarak, oylamaya sundu. Oylama sonucunda fezlekelerin Adalet Bakanlığı'na gönderilmesine karar verildi.

BDP'nin, Danışma Kurulu toplanmadığı için Genel Kurul'a getirdiği, Diyarbakır başta olmak üzere, bölgede uzun süre yaşanan elektrik kesintilerinin araştırılmasına ilişkin araştırma önergesinin bugün görüşülmesi önerisi kabul edilmedi.

 Öneri üzerinde söz alan BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani ve MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Van'ın Gürpınar ilçesine 80 kilometre uzaklıkta bulunan Yalınca köyü Çeli mezrasında, 3 yaşındaki oğlunun cenazesini sırtında taşıyan babanın fotoğrafını gösterdi.

Türkkan, MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan'ın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "inadı yüzünden cezaevinde olduğunu" öne sürdü.

Türkkan'a yanıt veren AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Engin Alan'ın Başbakan'ın inadı yüzünden değil, MHP'nin inadı yüzünden cezaevinde olduğunu söyledi. MHP'nin tutuklu milletvekilleri sorununa çözüm bulmak için oluşturulan çalışma grubuna üye vermediğini belirten Aydın, "Bizim de gönlümüz elvermiyor cezaevinde olmasına. Ama MHP, onu cezaevinde iken aday gösterdi. Balbay ve Haberal'ın tahliyelerinden memnun olduk. Onlar AK Parti'nin Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunu açmasıyla tahliye oldu. Bunu da söylemek lazım" dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bu parlamentonun bir üyesinin hala cezaevinde olduğunu ifade ederek, "Bizim AK Parti ve BDP ile tutuklu vekil ayıbını çözecek bir formül için biraraya gelmemizde demokrasi açısından bir sakınca görmedik. Yeter ki Parlamento'yu bu ayıptan kurtaralım" diye konuştu.

 MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu da Alan'ın milletvekili adayı olduğu sırada tutuklu olduğunu, hükümlü olmadığını belirterek, tutuklu bir kişinin suçsuzluk karinesine göre YSK'nın Alan'ın adaylığını kabul ettiğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?