Menengiç kahvesine ilgi arttı

Menengiç kahvesine her geçen gün ilgi büyüyor. İhraç edilmeye başlanan kahveye özellikle Arap ülkelerinden yoğun talep var

Menengiç kahvesine ilgi arttı

Siirt'te yetişen 'bıttın' son yıllarda sabun ve çerez dışında menengiç kahvesi olarak da üretilmeye başlandı.

Doğu ve Güneydoğu illerinde vatandaşlar menengiç kahvesine büyük rağbet gösteriyor. Hemen hemen Türkiye'nin her iline gönderilen menengiç kahvesi, son aylarda yurt dışına da ihraç edilmeye başlandı. Yaklaşık 10 yıldır Siirt'in bazı köylerinde ve kırsal alanlarda yetişen bıttın, Gaziantep'te bulunan fabrikalarda işlenerek, Dubai başta olmak üzere birçok Arap ülkesine ihraç ediliyor.

Siirtli işletmeci Fevzi Yıldız, "Siirt'te fıstık ve menengiç üzerinde çalışmalarımız var. Menengiçi 9. ve 10. aylarda ağaçlardan topluyoruz. Damlarda kurutuluyor. Bununla ilgili çalışan arkadaşlarımız var. Onların işlemesini, kavurmasını yapıp menengiç kahvesine dönüştürüyorlar. Daha önce gerek köylerimizde ve halk arasında yapılıyordu. Son 10 yıl içinde marka haline geldi, piyasaya sürülmeye başlandı." dedi.

ARAP ÜLKELERİNDE AŞIRI TALEP VAR

Menengiç kahvesine daha önce bu kadar talep olmadığını belirten Yıldız, "Son dönemlerde daha fazla satmaya başladık. Her sene yüzde 50 civarında artıyor. Daha önce bunu kullanmayanlar kullandığı zaman dostlarına öneriyor. Şu an satışından memnunuz. Menengiç kahvesini Dubai'ye kadar gönderiyoruz. Dünyada şu an tanınmaya başlandı. Özellikle Arap ülkelerinde aşırı talep var. Beklentilerimizin üstünde bir ürün oldu." diye konuştu.

Menengiç kahvesi almak için dükkana gelen Muhammet Yavuz adlı müşteri de, "Menengiçi ilk başta arkadaşların önerlisiyle kullanmaya başladım. Sonradan çok iyi çıktı. Her zaman kullandığımız bir ürün oldu. Misafirlerimize her zaman bunu ikram ediyoruz." ifadesini kullandı.

MENENGİÇ KAHVESİ

Menengiç ağacı, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinin dağlık kırsal bölgelerinde ekimi yapılmaksızın doğal olarak yetişiyor. Türkiye'nin doğal bitki örtüsünün parçalarından biri olan menengiç; yörelere göre farklı isimler alabiliyor.

Örneğin: Çitlembik, çedene, çitemik, çıtlık gibi... 'Menengiç Kahvesi' bu ağacın meyvelerinin kurutulup kavrulması, ardından tıpkı Türk Kahvesi gibi pişirilmesi ile elde ediliyor.

Oldukça faydalı olan Menengiç, birçok derde deva olabilmektedir. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Nefes darlığına iyi gelmesi, ses tellerine faydası, solunum yollarını açması, mide ağrılarını azaltması, göğsü yumuşatması, böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olması, afrodizyak etkisi yapması, Öksürüğü kesmesi... Özündeki yağı sebebiyle yağlı bir içecek. Yüksek miktarda E vitamini ve doymamış yağ asidi sebebiyle; kolesterolü düşürmeye, kalp-damar sertliklerini önlemeye yardımcı oluyor.

Kaynak: Cihan 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39