Mersin'de nükleer karşıtı eylem

Mersin'de yapılması planlanan nükleer santrale karşı eylem yapıldı. Eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı

Mersin'de nükleer karşıtı eylem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mersin'e yapılacak Akkuyu Nükleer Santrali çalışmalarının iptal edilmesi istemiyle ''insan zinciri'' oluşturan aralarında milletvekillerinin de bulunduğu grup ile polis arasında, trafik akışının engellendiği gerekçesiyle arbede yaşandı.

Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Sabahat Arslan, Çamlıbel Balıkçı Barınağında buluşan grup adına yaptığı konuşmada, Fukuşima ve Çernobil kazaları sonrasında çevrenin ciddi zararlar gördüğünü söyledi.

Söz konusu kazaların yaşandığı yerlerde, santral civarında yaşayan insanların önemli bir bölümünün kanser riskiyle karşı karşıya olduğunu dile getiren Arslan, Mersin'de de benzer kazaların yaşanmasını engellemek için nükleere karşı çıktıklarını belirtti.

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, hükümetin Mersin'de nükleer enerji yapabilmek için direnirken, Mersin halkının da buna karşı çıkmak için direndiğini anlatarak, ''Bu demokraside yaman bir çelişkidir. Her başı sıkıştığında demokrasi ve milli irade diye bağıran Sayın Başbakan'a Mersin'den sesleniyorum; Milli irade arıyorsan, burada, balıkçı barınağında. Eğer yüreğin yetiyorsa, gel, nükleer santralle ilgili referanduma gidelim. Bu işi Mersin halkına soralım'' diye konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da, Mersin'deki nükleere karşı direnişin tüm Türkiye'ye örnek olacağını ifade ederek, kentteki direnişin Sinop'ta ve termik santrallerin karşısında da etkili olacağını iddia etti.
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise, nükleer santralin nükleer silaha sahip olmak isteyenlerin, arkasına gizlenmek için kullandığı bir enstrüman olduğunu ileri sürdü.

"İNSAN ZİNCİRİ"

Grup, konuşmaların ardından Balıkçı Barınağı'ndan Akkuyu NGS Nükler Santral Bilgilendirme Merkezine doğru harekete geçti.

Aralarında milletvekillerinin de bulunduğu grup, tek sıra halinde el ele tutuşarak, oluşturdukları ''İnsan zinciri''yle Akkuyu NGS Nükler Santral Bilgilendirme Merkezi çevresinde tur attı.

Daha sonra burada davul zurna eşliğinde halay çeken grup, zaman zaman İsmet İnönü Bulvarı'na taşarak trafiğin akışını engelledi. Yola yakın bölgeye konulan varilleri kaldırıma çıkarmaları istenen grup ile polis ekipleri arasında arbede yaşandı.

Grup, arbedenin ardından bir süre daha slogan attıktan sonra dağıldı.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39