Mısır'daki Türk vatandaşına casusluk suçlaması yok

Kahire Büyükelçiliği Müsteşarı Bosuter Mısır'da tutuklu bulunan Türk vatandaşı Reşat Öztürk'ün casuslukla suçlandığı iddialarını yalanladı

Mısır'daki Türk vatandaşına casusluk suçlaması yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği Müsteşarı Alper Bosuter, Mısır'da tutuklu bulunan Reşat Öztürk'e casusluk suçlaması yöneltildiği iddilarının doğru olmadığını söyledi.

Bosuter, Türk vatandaşı Öztürk'ün Arapça öğrenme hevesiyle Mısır'a gelmiş birisi olduğunu ve 2 yıldır bu ülkede bulunduğunu belirtti. Görmek amacıyla gittiği barışçıl gösterilerde, çektiği bir kaç fotoğrafın sosyal paylaşım sitelerinde bulunması ve bazı fotoğrafların altına yazdığı yorumların, tutuklanmasının ardından yapılan incelemede güvenlik birimlerinin dikkatini çektiğini belirten Büyükelçilik Müsteşarı Bosuter, Öztürk'e casusluk suçlaması şeklinde bir ithamın kesinlikle yapılmadığını ifade ederek, konunun henüz inceleme aşamasında olduğunu belirtti.

Mısır'ın hassas bir süreçten geçtiğini belirten Müsteşar Bosuter, tutuklu sayısının fazla olmasından dolayı tüm dosyaların incelenip tamamlanmasının Mısır şartlarında böyle bir dönemde uzun zaman aldığını bundan dolayı da tutukluluk sürelerinin uzadığını vurguladı. 

Müsteşar Alper Bosuter, Türk Büyükelçiliğinden yetkililerin Reşat Öztürk'le bir kaç kez görüştüğünü, ihtiyaçlarının karşılandığını ve sağlık durumunun da iyi olduğunu belirtti.

TRT muhabiri Metin Turan da Rabia olaylarına tepki gösterilerinin haber takibini yaparken tutuklanmıştı. Gözaltı sayısının çok olması ve dosyaların hazırlanmasının uzun sürmesinin, tutukluluk süresini de uzattığı belirtiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39