banner39

MİT Müsteşarı Hakan Fidan istifa etti

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, milletvekili adaylığı için görevinden istifa etti. Fidan'ın istifası, 10 Şubat'tan itibaren geçerli olacak.

Türkiye 07.02.2015, 00:12 08.02.2015, 11:58
MİT Müsteşarı Hakan Fidan istifa etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı Hakan Fidan, 7 Haziran 2015'te yapılacak genel seçimler öncesi, milletvekili aday adayı olmak üzere görevinden istifa etti.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Fidan, Başbakanlık makamına sunduğu istifa dilekçesiyle milletvekilliği seçimlerinde aday adayı olmak için, 10 Şubat tarihinden geçerli olmak üzere MİT Müsteşarlığı görevinden ayrıldı. Fidan'ın istifa dilekçesi, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edildi.

Fidan, 25 Mayıs 2010'dan beri MİT Müsteşarı olarak görev yapıyordu.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ilan ettiği takvime göre, aday adayı olacak kamu görevlilerinin 10 Şubat 2015'e kadar görevlerinden ayrılmaları gerekiyor.

7 ŞUBAT KRİZİNİN YILDÖNÜMÜNDE

Fidan'ın istifası, 7 Şubat 2012'de yaşan 'MİT krizi'nin yıl dönümünde geldi. Anadolu Ajansı, Başbakanlık kaynaklarına dayandırdığı bilgiyi 07 Şubat saat 00.12'de duyurdu. İstanbul’da Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya, 7 Şubat 2012'de KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı, eski Müsteşar Emre Taner'i, eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş'i ve iki MİT görevlisini ifade vermeye çağırmıştı.

HÜKÜMETTEN İLK YORUM

Fidan'ın istifasıyla ilgili ilk yorum hükümet kanadından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'dan geldi.

Özel bir televizyon kanalındayken istifa haberini alan Arınç şunları söyledi: Yaptığı görev bence daha önemli. Eğer vekil olacaksa her vekil onun yaptığı işi yapamaz. Sıradan bir milletvekili olacaksa bence bu görev çok daha önemliydi. Şahsen kendisinin bakan olmasını uygun görmüyorum. Süpermen görevi verilmiş bir insanın bir vekil olarak parlamentoya girmesini israf olarak görürüm.

MEMUR-SEN BAŞKANI DA İSTİFA ETTİ

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da görevinden istifa etti. Gündoğdu'nun AK Parti’den milletvekili adayı olduğu belirtiliyor.

Gündoğdu'nun konfederasyona bağlı tüm sendika yönetimlerinin ortak kararı ile aday olduğu öğrenildi.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?