MÜSİAD Batum'da cami yaptıracak

MÜSİAD Rize Şubesi Başkanı Dabak, "Akrabalarımızın, Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı komşu ülkemizdeki Batum'da ikinci caminin yapılması konusunda girişimde bulunacağız" dedi

MÜSİAD Batum'da cami yaptıracak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Rize Şubesi, Gürcistan'ın Batum kentinde cami yaptıracak.

MÜSİAD Rize Şube Başkanı Mahmut Dabak, yaptığı yazılı açıklamada, Rizeli sanayici ve işadamları ile Batum'a gezi düzenlediklerini, Türkiye'nin Batum Başkonsolosu Engin Arıkan, Batum Ticaret Ataşesi Volkan Berker ve Batum Müftüsü Kemal Tsetkhladze'yi makamlarında ziyaret ettiklerini belirtti.

Ziyaretlerde, Arıkan ve Berker'in, ticaret yapmak isteyen iş adamlarına mevzuatlar hakkında bilgi verdiğini anlatan Dabak, ticaret yapmak isteyen firmaların, konsolosluk aracılığıyla yapacakları çalışmalarda sorun yaşamayacağını ifade etti.

 Batum Müftüsü Kemal Tsetkhladze'yi ziyaretlerinde, 3 bin Müslümanın yaşadığı Batum'da tek caminin olduğu ve bunun yetmediğini öğrendiklerini kaydeden Dabak, şunları kaydetti:

"Batum'un tek camisi, 1886 yılında Osmanlı döneminde yapılan tarihi Orta Camisi'dir. İnsanların sokaklarda, kaldırımlarda, yağmur çamur demeden namaz kılması Türkiye'de yaşayan biz Müslümanlar için çok manidardır. Bu konuda Gürcistan devletinin, gerekli müsaade ve destek konusunda duyarsız kaldığını gözlemledik. Bizler bu durumu ülkemizdeki ilgili mercilere rapor ederek akrabalarımızın, Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı komşu ülkemizdeki Batum'da ikinci caminin yapılması konusunda girişimde bulunacağız. Batum'da yaptırılacak yeni bir cami, oradaki Müslüman kardeşlerimizle aramızdaki bağı daha da pekiştirecektir."

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39