Myanmar'da cumhurbaşkanı değişebilir

Myanmar'da Kasım ayında yapılacak seçimlerde asker kökenli Cumhurbaşkanı Sein, ana muhalefet lideri Aung San Suu Kyi'nin kazanması ihtimaline karşı adaylık konusunda kararsız

Myanmar'da cumhurbaşkanı değişebilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Myanmar Devlet Başkanı Thein Sein'in 08 Kasım tarihinde yapılacak seçimlerde ikinci dönem başkanlığını sürdürme konusunda henüz karar vermediği açıklandı.

Başkalık ofisinden yapılan açıklamada, Thein Sein'in sağlık sorunları nedeniyle Kasım ayında yapılacak seçimlerde aday olmayacağı haberleri yalanladı. Başkanın ofis müdürü Zaw Htay, "Myanmar halkı ne isterse o olur, en çok oyu iktidar partisi alırsa, ülkenin yeni cumhurbaşkanını seçmek için fırsat elde ederse ikinci bir dönem için Thein Sein aday olacaktır" dedi.

Htay, "Thein Sein'in mecliste bir koltuk için ya da cumhurbaşkanı olmak için yarışmayacağını kazanan siyasi partinin yeni seçilen milletvekilleri arasından ya da kazanamayan parti üyelerinden birini cumhurbaşkanı olarak seçebilirler" dedi.

Thein Sein, ana muhalefet lideri Aung San Suu Kyi'nin popülaritesini kullanarak seçimleri kazanacağı endişesiyle ikinci dönem için adaylığını açıklama konusunda isteksiz davranıyor.

Ülkedeki muhalifler, ordunun hala parlamentodaki koltukların dörtte birine sahip olduğunu hatırlatarak, seçimlerin adil bir şekilde yapılacağına ihtimal vermediklerini dile getiriyor. 

Devlet Başkanı Thein Sein'in iktidardaki dört yılında Myanmar'da önemli değişimler yaşandı ancak ordu halen ülkedeki en güçlü unsur olmayı sürdürüyor. Parlamentodaki sandalyelerin dörtte birine sahip olan ordunun anayasa değişiklerini veto etme ve istediği zaman yönetime el koyma hakkı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 11:15
banner53
YORUM EKLE

banner39