Neşet Ertaş ölüm yıldönümünde anıldı

Ölümünün üzerinden bir yıl geçen Neşet Ertaş, Kırşehir'deki mezarının başında dualarla anıldı

Neşet Ertaş ölüm yıldönümünde anıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak ve vatandaşlar, "Bozkırın tezenesi" olarak bilinen Neşet Ertaş'ın mezarını ziyaret etti.

Ertaş'ın kabri başında dua okuyan Vali Çakacak, ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, Neşet Ertaş'ın ölümünün 1. yıl dönümünde mezarı başında dua ettiklerini söyledi.

Ertaş'ı sevgi ve saygıyla andıklarını ifade eden Çakacak, "Ölüm yıl dönümü vesilesiyle ben de geliyim, kabri başında dua edeyim istedim. Ruhuna Fatiha gönderdik, Allah rahmet eylesin" dedi.

Neşet Ertaş'ın, Türk milletinin yetiştirdiği en büyük isimlerden biri olduğunu vurgulayan Çakacak, "Sesiyle, sazıyla, sözüyle, insanlığıyla gönülden gönüle gizli bir yol oluşturmuş bir ozandır. Geçen yıl hatırlarsınız, cenazesine ülkemizin dört bir yanından insanlar gelmişti. Kendisi her kesime hitap eden bir ozandı. Tüm dünyaya ve insanlara sevgi penceresinden, insanlık penceresinden bakıyordu. Dolayısıyla o kadar çok seveni var ki biz de sevenleri olarak dua ettik" diye konuştu.

ZİYARETÇİ AKINI

Bu arada, Ertaş'ın mezarında gün boyu ziyaretçi yoğunluğu yaşandı. Kayseri, Ankara, Tokat ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilden gelen vatandaşlar, halk ozanının kabrini ziyaret ederek dua okudu.

Öte yandan, Ertaş için Hoca Ahmet Yesevi Camisi'nde öğle namazı öncesinde Kırşehir Belediyesince mevlit okutuldu. Çok sayıda kişinin katıldığı mevlit programında, Ertaş için dua edildi.

"Garip" mahlasını kullanan Ertaş, 25 Eylül 2012'de İzmir'de vefat etmişti. Ertaş'ın cenazesi, 26 Eylül 2012'de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle Kırşehir Bağbaşı Mezarlığı'nda toprağa verilmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2013, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39