banner15

Öcalan'ın mesajları adreslerine ulaştırıldı

Kürt sorununun çözülmesi amacıyla başlayan İmralı görüşmelerinde Abdullah Öcalan'ın mesajları BDP, Kandil ve PKK'nın Avrupa uzantılarına ulaştı.

Öcalan'ın mesajları adreslerine ulaştırıldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

BDP'li 3 milletvekilinin getirdiği bilgiler, parti yönetimi tarafından önceki gece sabah saatlerine kadar süren toplantıda değerlendirildi. Öcalan'ın, yeni süreç için üç kanattan da talepleri olduğu belirtiliyor. Alınan bilgilere göre, Öcalan, BDP'lilere devlet yetkilileriyle yapılan görüşmeler doğrultusunda, hazırladığı ‘barış için yol haritası' içerikli bir metin sundu. BDP ile eşzamanlı olarak Kandil ve Avrupa ekibinin de gelen mesajları değerlendirmesi ve yeni sürece ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

Öcalan, Pervin Buldan tarafından kamuoyuna açıklanan tek mesajında “Devletin elinde tutsaklar var, PKK’nın elinde de tutsaklar var. PKK elindeki tutsaklara iyi davranmalı, umarım en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar.” ifadelerine yer vermişti. Zaman'ın haberine göre, bu mesaj, Öcalan’ın barış yolunda PKK'ya yönelik ilk talimatı olarak değerlendiriliyor. PKK’dan beklenen ilk adım da halen rehine olarak tutulan 20’ye yakın asker ve sivilin serbest bırakılması. BDP’de, devletin bu adıma karşı yeni yargı paketinde şiddete bulaşmamış KCK’lıların tahliyesine dönük bir düzenleme yapabileceği beklentisi var. İlgili kuruluşlar tarafından ‘talimat’ olarak algılanacağı belirtilen mesajlar çerçevesinde, PKK’nın barış için öngörülen süreçte silahlı eylemleri bırakarak sınır dışına çıkabileceği belirtiliyor. Mesajlarda, bu yılki Nevruz kutlamalarının barış sürecini güçlendirecek görüntülere sahne olması beklentisinin de yer aldığı ifade ediliyor.

PKK da hazır olsun

Öcalan'ın, sürecin Paris cinayetleri ile ciddi bir sarsıntı geçirdiğini, ancak gelinen aşamada tarihi bir sürece girildiğini belirterek, PKK'dan eylemsizlik ve sınır dışına çekilme konusunda hazırlıklı olması gerektiğini belirttiği ifade edildi. Yol haritasında, bu aşamaları takvimlendirdiği belirtilen Öcalan'ın, çatışmasız bir ortamda müzakere yürütülmesinin önemine dikkat çektiği ve bunun için karşılıklı adımlar atılması gerektiğini belirttiği ifade edildi.

4. yargı paketi gündemi

4. yargı Paketi İmralı'daki görüşmenin de önemli bir gündem maddesi oldu. Öcalan, BDP heyetinden 4. Yargı Paketi ile ilgili bilgi aldı. Öcalan'ın pakette Türk Ceza Kanunu'nun "örgüt üyeliği" suçunu düzenleyen 314. maddesinin olmamasının ve Terörle Mücadele Kanunu'nda barışçı eylemleri bile terör kapsamına alan terör tanımının değiştirilmemesinin önemli bir eksiklik olduğu görüşünü dile getirdiği belirtildi. Öcalan'ın, Pervin Buldan tarafından basına okunan mesajında da PKK'nın elindeki tutsakların yakında evlerine döneceğini umduğunu belirtirken, "Devletin de elinde PKK'lı tutsaklar var" vurgusu yapması, paketin kapsamının genişletilmesine yönelik beklentisini ortaya koydu.

Selahattin Demirtaş, dün Adıyaman il kongresinde yaptığı konuşmada olumlu bir sürece girildiğini ancak bazı çekinceleri olduğunu belirtti. Demirtaş, “Savaştan beslenmeye alışık çevreler bunu engellemeye çalışırsa, biz onlara kulak asmayacağız. Girdiğimiz yolda yürüyeceğiz. Çünkü akan kanın durması hükümetle sayın Öcalan’ın varacağı mutabakata bağlıdır. Bunun başka çaresi ve yolu olmadığı için desteklemek zorundayız.” diye konuştu. PKK’nın Avrupa’daki en etkili isimlerinden olan eski DEP milletvekili Zübeyr Aydar, Öcalan ile görüşmelerle başlayan sürecin sağlıklı ilerlemesi için çatışmasızlık ortamına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Aydar, “İki taraflı ateşkes hemen devreye girmelidir.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2013, 08:04
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35