banner39

Özal suikastine yeni soruşturma

Turgut Özal suikastiyle ilgili olarak ortaya atılan iddialar üzerine savcılar hareket geçti

Türkiye 22.09.2010, 13:38 22.09.2010, 16:00
Özal suikastine yeni soruşturma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a yönelik suikast girişimiyle ilgili son günlerde basında yer alan haberlerin ardından soruşturma başlatıldı.

22 yıl önce Turgut Özal'ın yaralanmasıyla sonuçlanan suikast girişimiyle ilgili olarak Ahmet Özal'ın iddialarını ihbar kabul ederek soruşturma başlatan Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali'nin önümüzdeki günlerde Ahmet Özal'ı ve esi MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu'nu ifadeye çağırması bekleniyor.

Ahmet Özal, Habertürk gazetesine verdiği röportajda, Turgut Özal'a 18 Haziran 1988'de düzenlenen suikastın arkasındaki isimlerin çok kısa sürede tespit edildiğini ve bunları kendisine söylediğini iddia etmişti.

Turgut Özal'ın, 'ülke karışmasın' diye bu isimleri açıklamadığını belirten Ahmet Özal, "Bunlardan biri de MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu'ydu. Bu isimlerin hepsi Emniyet ve MİT'in arşivlerinde var. Arşivler açılsın" şeklinde konuşmuştu. Gazetede yayınlanan bu röportajın ardından İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali, iddiaları ihbar olarak kabul etti.

Edinilen bilgiye göre, Karaali, soruşturma kapsamında Ahmet Özal'ı ve esi MGK Genel Sekreteri Sabri Yirmibeşoğlu'nu ifadeye çağırması gündeme geldi.

18 Haziran 1988 günü Ankara'da Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda yapılan ANAP kongresinde, kürsüde konuşan Başbakan Turgut Özal'a iki el ateş edilmişti. Birinci kurşun Özal'ın sağ eline, ikinci kurşun mikrofonun ayağına isabet etmişti.

Silahı tutukluk yapınca korumalar tarafından vurularak yakalanan Kartal Demirağ 4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra 1992'de serbest bırakılmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?