Pınar Selek kırmızı bültenle aranacak

Mısır Çarşısı patlaması davasında ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılan sosyolog Pınar Selek için kırmızı bülten çıkarıldı

Pınar Selek kırmızı bültenle aranacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Mısır Çarşısı davasının sanığı Pınar Selek hakkında uluslararası arama kararı çıkarttı.

Davayla ilgili olarak iki kez aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan sosyolog Pınar Selek'in davası 24 Ocak'ta karara bağlanmıştı.  Mahkeme yaptığı 3. yargılama sonucunda Selek'i ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. 9 Temmuz 1998 tarihinde Mısır Çarşısı'nda gerçekleşen eylemde 7 kişinin öldüğünü ve 127 kişinin yaralandığını belirten mahkeme, "Sanıklara atılı eylemin devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya, ülke birliğini bozmaya yönelik olarak vahamet arz edici nitelikteki silahlı eyleme katıldıklarını" belirtti.

Selek'i ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme Selek hakkında tutuklanması için yakalama kararı da çıkardı. Mahkeme, bu kararı oy çokluğuyla aldı. Mahkeme Başkanı Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu karara muhalefet şerhi koydu.

Mahkemenin yakalama kararını gönderdiği Adalet Bakanlığı, Selek'in yurtdışında olduğuna dair mahkemeye yazı gönderdi. Bunun üzerine davaya bakan İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Selek hakkında kırmızı bülten çıkarılması için Adalet Bakanlığı'na yazı gönderdi.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2014, 09:38
banner53
YORUM EKLE

banner39