Piri Reis'in Dünya Haritası'nın 500. yıl dönümü

Piri Reis'in Dünya Haritası'nın 500. yıl dönümü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor

Piri Reis'in Dünya Haritası'nın 500. yıl dönümü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Piri Reis'in Dünya Haritası'nın 500. yıl dönümü dolayısıyla sosyal medyadaki 40 takipçisine, Piri Reis Seti armağan etti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bakanlığın facebook sayfasında Kurban Bayramı'ndan bir gün önce düzenlenen yarışmada, Piri Reis ile ilgili iki soru soruldu. Sorulara doğru cevap veren ilk 40 kişinin isimleri bayramın ilk günü açıklandı ve kendileriyle elektronik posta yoluyla iletişime geçildi. 

Dünya haritası, yapboz, hikaye ve boyama kitabından oluşan Piri Reis Seti, 2 hafta içinde kargoyla sahiplerine gönderilecek.

Rota: Piri Reis sergisi

UNESCO, Piri Reis'in Dünya Haritası'nın 500'üncü yıl dönümünü 2013 kutlama ve anma programına almış ve bu çerçevede birçok etkinlik planlanmıştı. Bu etkinlikler, Bakan Ömer Çelik tarafından 25 Ekim'de açılacak Piri Reis ve Haritaları Sergisi ile başlayacak.

Beşiktaş'ta bulunan İstanbul Deniz Müzesi'ndeki sergi, Piri Reis'in hayatını anlatan film gösterimlerinin de yapılacağı beş bölümden oluşuyor. Haritalar bölümünde, Piri Reis'in Kitab-ı Bahriye isimli kitabından seçilen haritalar, tavandan sarkan çelik halatlara bağlanarak sergilenecek ve arka yüzlerinde o yerin modern haritası yer alacak. 

Serginin en ilginç bölümünde ise Piri Reis'in çizdiği dünya haritası interaktif projeksiyon ile zemine yansıtılacak. Zemindeki harita üzerinde hem denizde hem de karada hayvanlar yer alacak, ayrıca denizde gemiler seyir halinde olacak. Ziyaretçiler, hayvanlar ve gemilerin hareket halinde olduğu harita üzerinde dolaşacaklar. Haritanın en keyifli yönü denizden yükselen ve basınca patlayarak bilgi kutusuna dönüşen hava kabarcıkları olacak.

Sergide bir bölüm, Piri Reis'in kamarası uyarlama eşyalarla kurulacak. Ziyaretçiler, Piri Reis'in bal mumu silikon heykelinin de bulunacağı kurgu kamarayı ziyaret edebilecek. 

Piri Reis ve Haritaları Sergisi bir ay boyunca meraklılarını ağırlayacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39