PKK'dan 'kitlesel savaş' çağrısı

PKK'lı Cemil Bayık, şehirlerde halkın silahlanarak cephe oluşturması gerektiğini savunan açıklamalarda bulundu. Bayık, silahlanmanın IŞİD'e karşı yapılacağını ileri sürdü

PKK'dan 'kitlesel savaş' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

PKK'nın yayın organlarından biri olan Ronahi TV'ye konuşan Cemil Bayık, Selahattin Demirtaş'ın aksine Kürt halkını silahlanmaya çağırdı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Habertürk ekranlarında yaptığı "Buradan çağrı yapıyorum PKK kesinlikte Türkiye'ye karşı silah bırakmalıdır." Açıklamasının üzerinden henüz bir hafta geçmeden KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık'tan tam tersi bir yönde açıklamalar geldi.

Bayık, yaptığı açıklamada "Halkımız meşru savunma örgütlenmesini ve bilincini de geliştirmeli. Bu sadece askeri güçlerin büyütülmesi temelinde değil, halk olarak meşru savunmasını geliştirmeli. Tüm halkımız silah almalı, bu temelde kendini eğitmeli ve örgütlemeli." diyerek sivil halkı sisteme karşı açıkça silahlanmaya çağırdı.

Türkiye'yi 'sömürgeci bir güç' olarak niteleyen cemil Bayık, tepki çeken sözlerine şöyle devam etti; "DAİŞ ve sömürgeci tüm güçlerin her türlü saldırısına karşı köylerde, kentlerde, mahallelerde yer altı sistemi, tüneller, mevzi sistemi geliştirmeli. Köyünü, kentini mahallelerini terk etmemeli, yaşam olacaksa da kendi topraklarında, ölüm olacaksa da kendi topraklarında olmalı. Rojavayı savunmak tüm Kürdistan'ı savunmaktır. Rojava Devrimine sahip çıkarsak ancak onurlu bir yaşama sahip olabiliriz, bunun için herkes yönünü Rojava Devrimine vermeli ve sahiplenmelidir."

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2015, 12:39
banner53
YORUM EKLE

banner39