banner39

Radyasyonlu hurda gemide tehlike tespit edilmedi

İzmir Aliağa'ya sökülmek için getirilen ve radyasyonlu olduğu belirtilen petrol tankerinde yapılan ölçümlerde tehlike seviyesinin çok düşük olduğu açıklandı

Türkiye 05.02.2015, 15:38 05.02.2015, 15:38
Radyasyonlu hurda gemide tehlike tespit edilmedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Söküm işlemleri için İzmir Aliağa'ya getirilen petrol tankeri "Kuito"da yapılan ölçümlerde en düşük radyasyon değerinin 5 mikroradyan, en yüksek ölçülen değerin ise 23 mikroradyan olarak tespit edildiği, bu değerlerin Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından verilen 50 mikroradyan sınır değerinin altında olduğu bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınan bilgiye göre, FPSO Kuito adlı yüzer petrol ürünü depolama gemisi, 3 Şubat'ta, kullanım ömrünü doldurması nedeniyle söküm amacıyla Aliğa Gemi Söküm Bölgesi'ne geldi. Aliağa Liman Başkanlığı tarafından Tavşan Adası güneyinde bulunan 7 nolu demirleme mevkisinde bekletilen gemide, ilgili kurum ve kuruluşlarca dün yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda, şu bilgilere ulaşıldı:

"-Türkiye Atom Enerjisi Kurumunca yetkilendirilen İstanbul Denizcilik ve Sörvey Hizmetleri Limited Şirketi tarafından gemi etrafında 5 metre mesafede bir tur atılarak radyasyon ölçümü yapılmıştır. Radyasyon sinyalleri alınmaması doğrultusunda gemiye çıkılmış, radyasyon doz ölçer ve gaz ölçer cihazlarıyla geminin her noktasında gerekli radyasyon ölçümleri yapılmış, tüm alanlara girilerek kontroller gerçekleştirilmiştir. Yapılan ölçümlerde en düşük radyasyon değeri 5 mikroradyan, en yüksek ölçülen değer ise 23 mikroradyan olarak tespit edilmiştir. Ölçülen bu değerler , Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından verilen 50 mikroradyan sınır değerin altındadır.

- Radyasyon ölçüm değerinin sınır değerlerinin altına ölçülmesi nedeniyle Haser Gözetim, Denetim Survey Sanayi Ticaret Limited Şirketinin bağımsız surveyi, gemide yakıt atıklarını, servis ve kargo tanklarını incelemiş olup kargo tanklarında herhangi petrol türevi ürün bulunmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca geminin tamamen temizlenmiş olduğu görülmüştür.

-Gemide gaz ölçer cihazıyla yapılan ölçümlerde tanklardaki solunabilir hava değerinin yüzde 20,9 oksijen olduğu ve patlayıcı, parlayıcı herhangi risk içermediği ölçülmüştür."

Gümrük Kanunu gereğince Aliağa Gümrük Müdürlüğü Gemi Söküm Gümrük Muhafaza Kısım Amirliği personelleri gözetiminde sadece uzmanların çıktığı gemide yapılan araştırmalar ve tespit çalışmaları ise yaklaşık 4 saat sürdü.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?