banner15

Ramazan hilali ilk G. Amerika'da görünecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, hilalin ilk kez Güney Amerika kıyılarında görüleceğini açıkladı. İmsak vaktiyle ilgili olarak da kabul edilen vakin en makul vakit olduğunu savundu.

Ramazan hilali ilk G. Amerika'da görünecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yıl yapılacak Ramazan ayı çalışmaları kapsamında Ramazan ayı-imsak vakti konusunda çaıklamalr yaptı.. Yapılan tartışmaların yersiz olduğunu ifade eden Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri konunun uzmanı olmayan kişilerin açıklama yapmaması uyarısında bulundu.

HİLAL İLK GÜNEY AMERİKA KIYILARINDA

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile birlikte dün Sepetçiler kasrında  konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, konunun uzmanı olmayan kişilerin açıklama yapmaması gerektiğini, bu konuda yapılan çalışmaların bilimsel olarak ve hassasiyetle yürütüldüğünü hatırlattı. Yaman, Ramazan ayının başlangıcına ilişkin tespitlerin astronomik gözlem ve hesaplamalarda 27 Hazira 2014 Cuma günü 08.09'da kavuşum meydana geleceğini, aynı gün 21.45'te Ramazan'a ilişkin görülür hale geleceğini söyledi. Yaman, Bu hilal ilk defa Güney Amerika'nın Atlas Okyanusu kıyılarından itibaren görünmeye başlayacak. Dünyanın bir yerinde görünmesinin her tarafta görünmesi içtihadının bir gereği olarak 28 Haziran 2014 Cumartesi günün Ramazan'ın ilk günü olarak ilan edildiğini açıkladı.

Uygulamanın aslında 1978 yılında İstanbul'da yapılan ve neredeyse bütün İslam Ülkelerinin katıldığı bir toplantıda alınan karara da dayandığını belirten Yaman, "Bütün İslam ülkeleri bir yer de hilal görünmesinin bütün İslam ülkelerinde görünmüş kabul edileceğini belirtmişler ve altını imzalamışlardır. Bu aslında yüz yıllar boyunca devam eden bir içtihadın benimsenmesi anlamına da geliyordu ki başkanlığımız bu içtihadı uygulamaya devam etmektedir" dedi.

İMSAK VAKTİF TARTIŞMASI

İmsak vakti tartışmalarına da değinen Yaman, Kur'an-ı Kerim'de oruç başlangıcının ufka yakın olarak yayılan beyaz ışığın başlangıcıyla başlayacağının ifade edildiğini belirterek "Güneş ışınlarının bizim ufkumuzda yükselmesiyle birlikte, güneş ışınlarının yatay boyutta ufukta görülmesiyle birlikte imsak vakti başlamış ve dolayısıyla sabah namazının vakti de girmiş sayılıyor. Günümüzün şehir şartlarının bu gözlemi yapmaya ne kadar müsait olduğunu taktirlerinize bırakıyorum. Atmosferik unsurlar, hava kirliliği, şehir şartları, ufka hakim olan pus, gözlem yapılan yerin özellikleri gibi özellikler kişilerin bu vaktin tespitini yapmasını zorlaştırmaktadır. Böyle olunca herkesin ittifakla kabul edebileceği bir bilimsel kriterin aynı zamanda ilmi ve bilimsel kriterin benimsenmesi gündeme gelmiştir. Astronomik tan olarak belirlenen bu an gecenin bittiği ve astronomik gözlemlerin de sona erdiği anlamına gelmektedir" şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 17:16
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48