Reyhanlı saldırısında dört gözaltı daha..

Hatay Valisi Lekesiz, dün akşam olayın asli faillerinden olduğu değerlendirilen dört kişinin daha yakalandığını duyurdu

Reyhanlı saldırısında dört gözaltı daha..

Dünya Bületeni / Haber Merkezi

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırılara ilişkin, "17 Mayıs 2013 Cuma günü, akşam saatlerinden itibaren olayın asli faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz yine ilimiz nüfusuna kayıtlı firari S.E, Y.B, M.K. ve M.G. isimli 4 zanlı daha yakalanmıştır." dedi.

Lekesiz, Hatay Valiliği bahçesinde gerçekleştirdiği basın açıklamasında, 11 Mayıs 2013'te Reyhanlı'da meydana gelen 2 ayrı patlamada 51 vatandaşın hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Olayın faillerinin yakalanmasına yönelik çalışmaların, güvenlik ve istihbarat birimleri tarafından son derece titiz ve kararlı şekilde yürütüldüğünü anlatan Lekesiz, "Güvenlik ve istihbarat birimlerimizin kararlı ve yoğun çalışmaları sonucunda 17 Mayıs 2013 Cuma günü, akşam saatlerinden itibaren olayın asli faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz yine ilimiz nüfusuna kayıtlı firari S.E, Y.B, M.K. ve M.G. isimli 4 zanlı daha ele geçirilmiştir" diye konuştu.

Lekesiz, olayla ilgili olarak halen gözaltında bulunan ve Hatay nüfusuna kayıtlı olan M.G, E.Ö, E.A. ve A.E'nin ise dün mahkemeye çıkarıldığını, M.G, E.Ö. ve A.E'nin tutuklandığını bildirdi.

Hatay nüfusuna kayıtlı E.A'nın ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığını ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:

"Şu ana kadar olayla ilgili gözaltına alınan kişi sayısı 17'dir. Bunlardan 7'si tutuklanarak cezaevine konmuştur. Gözaltında olup henüz mahkemeye çıkarılmayan kişi sayısı 5'tir. Halen aranmakta olan, olayla ilgili doğrudan veya dolaylı olarak aranan kişi sayısı 4'tür. Gerek şu ana kadar yakalanan 17 kişi, gerekse aranmakta 4 kişinin tamamı ilimiz nüfusuna kayıtlı, ülkemiz vatandaşıdır. Olayla ilgili fail olarak değerlendirdiğimiz kişilerle ilgili elimizde güçlü bilgiler vardır. Zaten, yetkili bağımsız mahkemelerin de adli mercilerin de tutuklamaya ilişkin kararlarında bunu somut olarak görmek mümkündür. Bombaları nereden aldıkları, nerelerde muhafaza ettikleri, araçlara bunları nerelerde montajını yaptıkları, nerelerde sakladıkları gibi tüm bilgiler güçlü ve tarafımızca bilinmektedir."

"FAİLLERİ SAKLAYANLARA UYARI"

Vali Celalettin Lekesiz, sözlerini şöyle sürdürdü: Bu nedenle bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki olayın aslı faillerinden olduğunu değerlendirdiğimiz D.Ö. başta olmak üzere halen aranmakta olan 4 kişiyi bilmeden de saklamanın, korumanın 'silahlı terör örgütüne üye olanlara yardım ve yataklık suçunu' teşkil ettiğini bir kez daha belirtmek isterim. Vatandaşlarımızın bilmeden de olsa herhangi bir mağduriyet yaşamaması için yerleşim yeri veya kırsal alanda karşılaştıkları şüpheli şahıslarla ilgili süratle güvenlik birimlerimize haber vermeleri önemle istirham olunur."

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2013, 15:05
banner53
YORUM EKLE

banner39