Rusya, 'Esad ayrılmalı' önşartına karşı

Duma Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Puşkov, muhalefet-rejim görüşmeleri için "Esad'ın ayrılması"nın önşart olamayacağını söyledi

Rusya, 'Esad ayrılmalı' önşartına karşı

Rusya meclisinin alt kanadı Duma'nın Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Suriye'de çatışan tarafların görüşmelere başlamaları için öne sürülen "Esad gitsin" önkoşulunun Rusya tarafından kabul edilmeyeceğini söyledi.

Puşkov, konuya ilişkin açıklamasında, "Önce Esad gitsin sonra görüşmelere başlayalım yaklaşımını" Moskova yönetiminin ve Suriye'deki hükumetin kabul etmeyeceğini bildirdi.

ABD tarafının "Suriye'de yönetim yapısının yıkılması durumunda olumsuz sonuçlarla yüzleşileceği ve ikinci bir Afganistan'a dönüşeceğini anladıkları ve Rusya'nın tezlerine yaklaşmaya başladıklarını" ileri süren Puşkov, ABD'nin "Esad gidecek, demokrasi gelecek saçmalığından vazgeçmesi gerektiği" ifadesini kullandı.

Batı'nın Rusya'nın argümanlarının kabul edilmesi yönünde adım attığını savunan Aleksey Puşkov, Suriye'deki sorunun çözümlenmesi için "önce görüşmelere başlanması, ardından siyasi yapınının geleceğine ilişkin sorunların ele alınması gerektiğini" dile getirdi.

 

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2013, 18:11
banner53
YORUM EKLE

banner39